10 września 2024
W ustawie o PPK wymieniono sytuacje, gdy pracodawca nie finansuje nowych wpłat do PPK. Żadne zmiany po stronie pracodawcy nie mają jednak wpływu na prawo uczestnika do środków zgromadzonych już przez niego w PPK.
Środki gromadzone w PPK są prywatną własnością uczestnika tego programu. Niezależnie od tego, co dzieje się z pracodawcą, nie ma to wpływu na środki uczestnika znajdujące się na jego rachunku PPK.
Niefinansowanie nowych wpłat do PPK
W ustawie o PPK wymieniono sytuacje, gdy pracodawca nie finansuje nowych wpłat do PPK (ani podstawowych, ani dodatkowych). Tak jest:
- w okresie przestoju ekonomicznego albo obniżonego wymiaru czasu pracy, o których mowa w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (niefinansowanie wpłat do PPK dotyczy wówczas tylko uczestników PPK objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy),
- w razie zaistnienia przesłanek niewypłacalności pracodawcy, o których mowa w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (np. gdy ogłoszono upadłość pracodawcy bądź otwarto wobec niego postępowanie układowe albo sanacyjne),
- w okresie przejściowego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej lub ograniczenia jej prowadzenia na skutek powodzi i braku środków na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników, o których mowa w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
Uprawnienia uczestnika PPK
Nawet w takich sytuacjach uczestnik PPK, pomimo niefinansowania nowych wpłat do PPK przez pracodawcę, może finansować swoje wpłaty (zarówno podstawową, jak i dodatkową) – wystarczy, że złoży pracodawcy deklarację finansowania wpłat do PPK. Wzór takiej deklaracji, dotyczącej finansowania wpłat do PPK w sytuacjach szczególnych, dostępny jest na portalu mojeppk, w plikach do pobrania. W takim przypadku wpłaty do PPK są obliczane, pobierane i dokonywane do PPK począwszy od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego po złożeniu deklaracji. Jeżeli uczestnik PPK nie zadeklaruje finansowania wpłat do PPK, to w sytuacjach, gdy pracodawca nie finansuje swoich wpłat, nie będzie również obliczał, pobierał i dokonywał wpłat finansowanych przez uczestnika. Decyzja należy zatem do uczestnika PPK.
Bez zmian zasad funkcjonowania PPK
W przypadku likwidacji/upadłości pracodawcy, likwidator/syndyk - w terminie 30 dni od dnia otwarcia likwidacji/ogłoszenia upadłości - powiadamia uczestników PPK, że powinni składać oświadczenia woli w sprawach dotyczących PPK albo bezpośrednio instytucji finansowej albo za pośrednictwem likwidatora/syndyka. Nie zmienia to jednak zasad funkcjonowania PPK. Dyspozycje/zlecenia, które zgodnie z przepisami ustawy o PPK są składane przez uczestnika PPK instytucji finansowej (np. polecenia wypłaty czy zwrotu), nadal są składane tej instytucji. Natomiast oświadczenia woli uczestnika PPK kierowane do pracodawcy w takich przypadkach należy składać za pośrednictwem likwidatora/syndyka. Uczestnik PPK nadal sam podejmuje decyzję, czy i kiedy skorzysta ze środków zgromadzonych w PPK, a zmiany po stronie pracodawcy nie mają żadnego wpływu na jego prawo do tych środków.
(Redakcja PFR Portal PPK)