2 sierpnia 2022
„To nas dotyczy” to program publicystyczny emitowany na antenie TVP3 Lublin, który porusza różnorodną tematykę ważną dla lokalnej społeczności. Gościem jednego z odcinków programu był Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK, który w rozmowie z Andrzejem Baryłą opowiedział o Pracowniczych Planach Kapitałowych.
– Póki co, z aktywnego oszczędzania ze swoim pracodawcą i państwem korzysta ok. 2,4 mln Polek i Polaków. Czy to dużo czy mało? Do tej pory, przed wejściem w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych, z podobnych form, które istniały wcześniej korzystało ok. 200-300 tysięcy osób i mówimy tu o regularnym oszczędzaniu – powiedział Robert Zapotoczny.
PPK na Lubelszczyźnie
W województwie lubelskim funkcjonuje 11 317 firm, z czego 99,7% ma zawarte umowy o zarządzanie PPK. 69 093 osoby oszczędzają w Pracowniczych Planach Kapitałowych, jednak aktywnych rachunków jest w tym regionie 74 566, co oznacza, że niektóre z osób oszczędzających mają więcej niż jeden rachunek, a zatem pracują w dwóch miejscach i oszczędzają w programie.
Czy PPK się opłaca?
– Z perspektywy pracownika PPK to nasza podwyżka. Pracownik odprowadza 2% swojego wynagrodzenia, 1,5% wynagrodzenia otrzymuje ze strony pracodawcy, do tego dokłada się jeszcze Skarb Państwa za pomocą środków z Funduszu Pracy, dopłacając wpł atę powitalną i dopłatę roczną – wyjaśnił prezes PFR Portal PPK.
Dodajmy jeszcze, że ci, którzy zarabiają ok. pensji minimalnej lub mniej mogą zmniejszyć swoją wpłatę do 0,5%, zachowując przy tym wpłatę pracodawcy na poziomie 1,5%.
- Dowiedz się więcej: Obniżenie wpłaty podstawowej do PPK
Jednak PPK to korzyści także dla pracodawcy. – Pracodawca ma w dzisiejszym świecie najniższego bezrobocia – jeżeli wspiera Pracownicze Plany Kapitałowe – wizerunek pracodawcy, dla którego pracownik jest podmiotem, nie przedmiotem czy kosztem.
Dzisiejsi pracodawcy często skarżą się na to, że pracownik nie zostaje zbyt długo, nie wiąże się z pracodawcą – a może warto się zastanowić czy nie wykorzystać w tym celu Pracowniczych Planów Kapitałowych, aktywnie wesprzeć świadomość pracowników, skorzystać z bezpłatnych szkoleń, które oferujemy dla wszystkich zainteresowanych i budować wizerunek pozytywnego, świadomego pracodawcy – podsumował Zapotoczny.
Dlaczego warto oszczędzać w PPK
Obserwując stan oszczędności w PPK w ostatnich miesiącach, podczas wahań na rynkach finansowych, spowodowanych m.in. wojną w Ukrainie, trzeba pamiętać, że oszczędzanie w Pracowniczych Planach Kapitałowych należy rozpatrywać w perspektywie długoterminowej.
Ustawodawca zadbał, by wraz ze zbliżaniem się do wieku emerytalnego, pieniądze były lokowane w coraz bardziej bezpieczne instrumenty. Również dywersyfikacja lokowania środków w ściśle określone produkty finansowe obniża poziom ryzyka inwestycyjnego. Obecna sytuacja to również szansa na osiągnięcie wysokich wyników inwestycyjnych w przyszłości.
Co więcej, ewentualne spadki zysków inwestycyjnych są rekompensowane poprzez wpłaty od pracodawcy i państwa. Nie ma aktualnie na rynku polskim produktu oszczędnościowego, który oferowałby tak duże rzeczywiste stopy zwrotu przy jednocześnie symbolicznych opłatach za zarządzanie. Dlatego – nie tylko w odniesieniu do PPK, ale też finansów osobistych – zamiast ulegać emocjom, warto zapoznać się z faktami. A te są jednoznaczne – oszczędzanie w PPK po prostu się opłaca.
Całą rozmowę można odsłuchać tutaj.
Autor: Marta Salomończyk-Zielińska