7 maja 2024
Najliczniejszą grupą uczestników PPK są osoby w wieku 30-54 lata. Drugą grupą wiekową są młodsi uczestnicy - od 18 do 29 lat. Najrzadziej na oszczędzanie w PPK decydują się osoby w wieku 55+, ale ich liczba powoli wzrasta.
Do PPK może zostać „zapisana” także osoba zatrudniona, którą osiągnęła 55. rok życia, ale nie ma jeszcze 70 lat, choć wymaga to aktywności z jej strony. Osoba zatrudniona w wieku 55+, która chce zostać uczestnikiem PPK, składa podmiotowi zatrudniającemu wniosek o zawarcie - w jej imieniu i na jej rzecz - umowy o prowadzenie PPK. Zawarcie tej umowy powoduje, że staje się ona uczestnikiem PPK.
Wszyscy uczestnicy PPK - niezależnie od wieku - finansują wpłatę podstawową do PPK - w wysokości, co do zasady, 2% swojego wynagrodzenia (uczestnicy PPK, których miesięczne wynagrodzenie nie przekracza 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, mogą skorzystać z obniżenia wpłaty podstawowej – nawet do 0,5%), a także ew. wpłatę dodatkową (dobrowolną) – do 2% wynagrodzenia. Podmiot zatrudniający finansuje każdemu uczestnikowi PPK wpłatę podstawową – w wysokości 1,5% wynagrodzenia, a także ew. wpłatę dodatkową (dobrowolną) – do 2,5% wynagrodzenia. Również przesłanki nabycia prawa i wysokość wpłaty powitalnej (250 zł) oraz dopłaty rocznej (240 zł) są takie same dla wszystkich uczestników PPK, niezależnie od wieku.
Część osób w wieku 55+ rezygnuje z możliwości oszczędzania w PPK, bo sądzi, że w ich przypadku jest już na to za późno. Tak jednak nie jest. Nawet krótkotrwałe oszczędzanie w PPK jest korzystne. Pozwala bowiem na zwiększenie swojego bezpieczeństwa finansowego - na atrakcyjnych warunkach i bez zbytniego ryzyka.
Głównym celem PPK jest systematyczne gromadzenie oszczędności z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu 60. roku życia. Rozpoczęcie wypłaty środków po osiągnięciu tego wieku jest znacznie korzystniejsze niż wycofanie środków przed 60. rokiem życia (zwrot). Nie oznacza to jednak, że uczestnik PPK musi rozpocząć wypłatę środków po ukończeniu 60 lat. Zwłaszcza, jeżeli nadal pracuje, może zaczekać z rozpoczęciem wypłaty – tak długo jak długo zechce (rozpoczęcie wypłaty środków z jakiegokolwiek rachunku PPK uczestnika po 60. roku życia powoduje, nie że na żaden rachunek PPK tego uczestnika nie wpłyną już nowe wpłaty, wpłata powitalna ani dopłaty roczne). Symulację swoich przyszłych oszczędności w PPK można przeprowadzić, korzystając z kalkulatora PPK.
(red)