13 listopada 2023
Towarzystwo funduszy inwestycyjnych, powszechne towarzystwo emerytalne, pracownicze towarzystwo emerytalne lub zakład ubezpieczeń może złożyć wniosek o usunięcie go z Ewidencji PPK. Decyzję w tej sprawie wydaje Komisja Nadzoru Finansowego.
Zmiana w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych, polegająca na uzupełnieniu art. 63 tej ustawy, wynika z art. 34 ustawy z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz.U. z 2023 r. nr 1723), który wszedł w życie 29 września 2023 r.
Przyjęto, że Komisja Nadzoru Finansowego może wydać decyzję o usunięciu towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), powszechnego towarzystwa emerytalnego (PTE), pracowniczego towarzystwa emerytalnego (PrTE) lub zakładu ubezpieczeń, umieszczonego w Ewidencji PPK, na wniosek tego podmiotu. Przed nowelizacją ustawy o PPK, nie było formalno-prawnych możliwości złożenia wniosku o usunięcie z Ewidencji PPK, np. w związku ze zmianą profilu prowadzonej działalności statutowej. Nowe przepisy usunęły tę lukę.
Zakaz zawierania umów
Od dnia złożenia wniosku o usunięcie z Ewidencji PPK, instytucja finansowa zarządzana przez TFI, PTE, PrTE lub zakład ubezpieczeń, którego dotyczy ten wniosek, nie może zawierać umów o zarządzanie PPK oraz umów o prowadzenie PPK.
Zgodnie ze stanowiskiem uzgodnionym przez PFR Portal PPK z Komisją Nadzoru Finansowego (patrz:Zagadnienia prawn e w zakresie ustawy o PPK – opublikowane na stronie mojeppk.pl rt, https://www.mojeppk.pl/pliki/repozytorium-plikow/materialy-do-pobrania/pdf/Zagadnienia-prawne-19.10.2023.pdf) zakaz zawierania umów o prowadzenie PPK, przewidziany w dodanym nowelizacją art. 63 ust. 7b ustawy o PPK, odnosi się także do sytuacji, gdy instytucja finansowa, o której mowa w tym przepisie, zawarła umowę o zarządzanie PPK z danym podmiotem zatrudniającym przed objęciem jej zakazem zawierania umów o zarządzanie PPK. W przypadku osób zatrudnionych w takim podmiocie zatrudniającym zastosowanie będzie miał art. 17 ustawy o PPK, co oznacza, że - w pierwszym dniu po upływie terminu wskazanego w tym przepisie - stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK powstanie z mocy prawa.
Przykład. Gdyby TFI, umieszczone w Ewidencji PPK, 2 stycznia złożyło wniosek o usunięcie go z tej ewidencji, to od tego dnia fundusz inwestycyjny zarządzany przez to TFI nie mógłby zawierać umów o zarządzanie PPK oraz umów o prowadzenie PPK. Gdyby jednak pracodawca wcześniej zawarł umowę o zarządzanie PPK z tą instytucją finansową i zatrudnił pracownika np. 2 października, w związku z czym miałby obowiązek zawrzeć w jego imieniu umowę o prowadzenie PPK najpóźniej 10 stycznia, to 11 stycznia z mocy prawa powstałby stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK pomiędzy tym pracownikiem, a instytucją finansową, z którą jego pracodawca zawarł umowę o zarządzanie PPK.
Przejęcie zarządzania funduszami zdefiniowanej daty
W przypadku usunięcia TFI, PrTE lub PTE z ewidencji PPK - także na wniosek tego podmiotu - zastosowanie mają przepisy art. 68a ustawy o funduszach inwestycyjnych lub art. 64a ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Natomiast w przypadku usunięcia zakładu ubezpieczeń z ewidencji PPK - także na wniosek tego podmiotu - zastosowanie mają przepisy art. 64 ust. 2-9 ustawy o PPK. Oznacza to, że zarządzanie funduszem inwestycyjnym przejmuje wówczas wyznaczona instytucja finansowa. W przypadku funduszu emerytalnego, depozytariusz funduszu niezwłocznie podejmuje czynności zmierzające do przejęcia zarządzania funduszem przez inne towarzystwo emerytalne wpisane do Ewidencji PPK. W przypadku usunięcia z Ewidencji PPK zakładu ubezpieczeń, zarządzanie ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym będącym funduszem zdefiniowanej daty przejmuje wskazany przez KNF w formie decyzji zakład ubezpieczeń umieszczony w Ewidencji PPK, który - w ciągu ostatnich 12 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania w przedmiocie przejęcia zarządzania - osiągnął najwyższą stopę zwrotu z zarządzanych aktywów ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych będących funduszami zdefiniowanej daty. Takie rozwiązania powodują, że funduszami zdefiniowanej daty mogą zarządzać wyłącznie podmioty spełniające wymagania szczegółowo określone w przepisach.
Autor: Biuro Redakcji PFR Portal PPK