28 kwietnia 2022
Systemy oparte na automatycznym zapisie są najlepszą opcją z punktu widzenia długoterminowego oszczędzania. Wykorzystują one mechanizmy behawioralne, dzięki czemu są skuteczniejszym narzędziem do rozwiązania problemu niskich oszczędności po zakończeniu aktywności zawodowej od programów opartych na zachętach finansowych.
Takie rozwiązania zostały niedawno wprowadzone w Turcji (proces wdrożenia systemu zakończono w 2019 roku) oraz w Polsce (w 2021 roku). Eksperci z obu krajów porównują oba systemy oraz dzielą się doświadczeniami, związanymi z wdrażaniem programów na ich rynkach. Oceniają także skutki wpływu pandemii COVID-19 na wdrożenie systemów opartych na automatycznym zapisie w Turcji, Polsce oraz w innych krajach europejskich.
Seda Peksevim oraz Robert Zapotoczny, podejmując próbę oceny aktualnie funkcjonujących systemów, poruszają także niezwykle istotne kwestie dotyczące przyszłości obu programów, potencjalnych zmian legislacyjnych oraz możliwości zwiększenia liczby osób systematycznie oszczędzających na czas po zakończeniu aktywności zawodowej. Dyskutują na temat zachęt i benefitów dla uczestników tego typu programów oraz roli ponownego automatycznego zapisu, który będzie miał miejsce w przypadku Polski na początku 2023 roku.
Całej rozmowy można wysłuchać tutaj.
Autor: Marta Paleczna