27 października 2023
Środki w PPK, przypadające byłemu małżonkowi uczestnika PPK w wyniku podziału majątku wspólnego po rozwodzie, są przekazywane w formie wypłaty transferowej na jego rachunek PPK, a jeśli go nie ma - podlegają zwrotowi w formie pieniężnej albo są przekazywane na rachunek lokaty terminowej.
Zasadą jest, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Małżonkowie mogą w umowie - zawartej w formie aktu notarialnego - modyfikować zakres wspólności ustawowej, zarówno przed zawarciem, jak i w trakcie trwania małżeństwa. Ustanowienie rozdzielności majątkowej może też ustanowić sąd, z ważnych powodów, na żądanie każdego małżonków. Małżeńska wspólność majątkowa ustaje wraz z ustaniem albo unieważnieniem małżeństwa.
Podział oszczędności w PPK
Oszczędności zgromadzone na rachunku uczestnika PPK, należące do majątku wspólnego małżonków, w razie rozwodu lub unieważnienia małżeństwa mogą podlegać podziałowi – tak, jak pozostałe składniki majątku wspólnego. Środki przypadające byłemu małżonkowi uczestnika PPK w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków są przekazywane - w formie wypłaty transferowej - na rachunek PPK byłego małżonka uczestnika PPK. Jeżeli były małżonek nie ma takiego rachunku, otrzyma środki jako zwrot w formie pieniężnej na rachunek bankowy. Możliwa jest także wypłata transferowa tych środków na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej w banku albo na rachunek lokaty terminowej w SKOK.
Autor: Łukasz Skoczeń