25 kwietnia 2022
- Nowe miejsce pracy to nowy rachunek PPK dla pracownika.
- Rachunek PPK, na którym pracownik gromadził oszczędności do tej pory, nadal będzie prowadzony przez instytucję finansową.
- Pracodawca, który otrzymał oświadczenie pracownika o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK informuje go, że ma obowiązek złożyć w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową środków.
- Pracownik może sprzeciwić się na transfer swoich oszczędności.
Zmiana pracodawcy nie musi wiązać się ze zmianą instytucji finansowej, w której pracownik będzie oszczędzał w PPK. Dotychczasowy i nowy pracodawca mogą przecież współpracować z tą samą instytucją. Jednak nawet wtedy dla pracownika zostanie utworzony nowy rachunek PPK. Dlaczego? Przytaczamy artykuł pt. „Nowe miejsce pracy to nowy rachunek PPK dla pracownika” autorstwa Małgorzaty Jankowskiej, ekspertki PFR Portal PPK, opublikowany na portalu Infor.pl.
Zmiana miejsca pracy, a rachunek PPK
- Pracownik zapisany do PPK nie przestaje być uczestnikiem tego programu nawet w sytuacji ustania zatrudnienia w firmie, w której został zgłoszony do PPK. Mimo to, zatrudniając się u nowego pracodawcy, musi liczyć się z tym, że ten też „zapisze” go do PPK. Będzie to konieczne nawet w sytuacji, gdy dotychczasowy i nowy pracodawca mają zawarte umowy o zarządzanie PPK z tą samą instytucją finansową - pisze autorka artykułu.
Nowy pracodawca ma obowiązek zawarcia w imieniu i na rzecz pracownika umowy o prowadzenie PPK z instytucją finansową zarządzającą u niego tym programem bez względu na to, ile umów o prowadzenie PPK zawarli w imieniu tego pracownika inni pracodawcy. Instytucja finansową ma natomiast obowiązek założyć pracownikowi nowy rachunek PPK, na który wpłaty odprowadzał będzie jego nowy pracodawca.
- Pobierz bezpłatnie poradnik: PPK w praktyce: Deklaracje, wnioski i oświadczenia w PPK wzory z komentarzem
- Rachunek PPK, na którym pracownik gromadził oszczędności do tej pory, nadal będzie prowadzony przez instytucję finansową. Nie będzie on już – z oczywistych względów - zasilany nowymi środkami, chyba że były pracodawca wypłaci pracownikowi - już po ustaniu jego zatrudnienia - jakieś zalegle wynagrodzenie, a pracownik nie złożył mu wcześniej deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Jednak zgromadzone na tym rachunku oszczędności nadal będą inwestowane przez instytucję finansową aż do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu, przy czym pracownik może - w bardzo prosty sposób - zadbać o to, aby oszczędności podążały za nim. Wystarczy, aby - przy każdej zmianie miejsca pracy - składał nowemu pracodawcy odpowiednie oświadczenie - czytamy dalej w artukule.
Poinformowanie o rachunkach PPK
Pracodawca, który otrzymał oświadczenie pracownika o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK (czyli o posiadanych przez niego rachunkach PPK), niezwłocznie po zawarciu - w imieniu i na rzecz tego pracownika - umowy o prowadzenie PPK, informuje go, że ma obowiązek złożyć w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK na nowy rachunek PPK.
- Pracownik może oczywiście nie zgodzić się na złożenie tego wniosku. Na poinformowanie – pisemne -pracodawcy o swojej decyzji (o braku zgody na transfer) ma 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy. W razie niewyrażenia zgody przez pracownika, środki zgromadzone na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK pozostaną na nim (na nich) do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu. Jeśli pracownik nie sprzeciwi się transferowi swoich oszczędności, pracodawca złoży w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową - podkreśla Małgorzata Jankowska.
- Pobierz bezpłatnie poradnik: PPK w praktyce: Deklaracje, wnioski i oświadczenia w PPK wzory z komentarzem
Autor: Natalia Duda