28 lutego 2023
Na Twoje oszczędności w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) składają się Twoje wpłaty, ale także wpłaty pracodawcy. To rodzaj podwyżki, która należy się każdemu uczestnikowi programu. Może się zdarzyć, że będziesz zachęcany do rezygnacji z PPK.
Pamiętaj – uczestnictwo w PPK jest dla Ciebie dobrowolne. Nie jest jednak dobrowolne dla pracodawcy. Jeśli zdecydujesz się na udział w programie, Twój szef będzie musiał Ci dołożyć co najmniej 1,5% wynagrodzenia.
Co składa się na oszczędności w PPK?
Przystępując do programu, decydujesz się na odkładanie co miesiąc 2% swojego wynagrodzenia. Swoją wpłatę możesz powiększyć do maksymalnie 4%. Dodatkowo co najmniej 1,5% wynagrodzenia musi dołożyć pracodawca. On również może zwiększyć swoją wpłatę do 4%, wynagradzając Cię w ten sposób dodatkowo np. ze względu na staż pracy. Do tych wpłat po 3 miesiącach dokłada się państwo (250 zł), które także co roku premiuje Twoje oszczędzanie (240 zł). Średnio do każdej odłożonej z Twojej pensji złotówki, drugą otrzymujesz od pracodawcy i państwa.
Jeśli zarabiasz mniej niż 120% wynagrodzenia minimalnego (czyli aktualnie mniej niż 4188,00 zł), możesz obniżyć swoją wpłatę nawet do 0,5% pensji. Pracodawca przy tym nie może Ci obniżyć swojej wpłaty i nadal będzie dokładał 1,5%.
Ile konkretnie oszczędzę?
To, ile konkretnie oszczędzisz po roku od przystąpienia do programu, obrazuje niniejsza tabelka. Jak widać, odkładając samemu niewielkie pieniądze, można naprawdę dużo zyskać!
Tabela nie uwzględnia zysków/strat kapitałowych.
Jeśli chcesz sprawdzić, ile możesz zyskać w kolejnych latach, skorzystaj z naszego kalkulatora.
Nie daj się zniechęcić!
Istnieje wiele krzywdzących mitów na temat oszczędzania w PPK, rozpowszechnianych najczęściej przez osoby, które nie mają wiedzy o programie. Zdarza się, że do programu zniechęcają Was także w firmach.
Oto kilka przykładów z naszych social mediów:
M. M.: „Ja usłyszałam, że muszę podpisać rezygnację, albo złożyć wypowiedzenie”
R. C.: „Dokładnie tak, w większości firm była narracja od księgowej i menedżerów, żeby rezygnować z PPK i myk kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie zostaje”
Powiedzmy to jasno: namawianie pracownika do rezygnacji z PPK jest wykroczeniem! Kara może wynieść do 1,5% funduszu wynagrodzeń w danej firmie w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie tego czynu zabronionego. Oczywiście, w Twojej pracy mogą Cię poinformować, że masz prawo do rezygnacji z uczestniczenia w PPK, ale nie mogą Cię w żaden sposób do tego namawiać. Jeśli w Twojej firmie dochodzi do takich sytuacji, sprawę można zgłosić Państwowej Inspekcji Pracy, która jest odpowiedzialna za kontrolę przedsiębiorstw w tym zakresie.
Na szczęście wielu odpowiedzialnych pracodawców traktuje PPK nie tylko jako możliwość dodatkowego wynagrodzenia pracowników, ale także jako sposób na zabezpieczenie ich przyszłości. Takich firm jest już w Polsce prawie 300 tysięcy!
Poznaj program i sam wyrób sobie zdanie!
Zanim podejmiesz decyzję o uczestniczeniu w PPK, poznaj zasady oszczędzania i korzystania ze zgromadzonych środków. To nie tylko zabezpieczenie na przyszłość, gdy już nie będziemy pracować zawodowo. Program daje możliwość wypłaty środków w każdej chwili, również przed 60. rokiem życia. Można zatem oszczędzać w PPK zarówno długoterminowo, jak też na bliższe cele: wakacje czy wymarzony samochód. Oszczędzać wyjątkowo korzystnie, bo otrzymując dodatkowe pieniądze od pracodawcy i państwa. Zamiast słuchać osób, które nakłaniają Cię do rezygnacji z PPK, porozmawiaj z tymi, którzy odkładają pieniądze w programie. Przekonasz się, ile zyskali do tej pory!
Autor: Marta Damm-Świerkocka