28 lutego 2023
Coraz więcej osób oszczędza w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Średnio co miesiąc do programu dołącza co najmniej 20 tysięcy nowych uczestników. Co ich przekonuje?
Pracownicze Plany Kapitałowe wystartowały w lipcu 2019 r. W pierwszym etapie wdrożenia do programu przystępowały największe firmy, zatrudniające ponad 250 osób. Ostatni etap, obejmujący najmniejsze organizacje oraz jednostki sektora finansów publicznych, zakończył się w maju 2021 r. Od tamtego czasu liczba uczestników programu sukcesywnie rośnie.
Jak rosła partycypacja w PPK?
Aktualnie partycypacja w PPK wynosi 2,57 mln osób. Oznacza to, że około 35% pracowników, uprawnionych do udziału w programie, aktywnie oszczędza w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Największa partycypacja jest w firmach, które wdrożyły PPK jako pierwsze – tam sięga 53%. Najmniejsza – w sektorze publicznym, niespełna 21%.
Co przekonuje do uczestniczenia w programie?
Podstawową zaletą PPK jest to, że w programie nie oszczędza się samemu. Średnio do każdej odłożonej przez pracownika złotówki, drugą dokłada pracodawca i państwo. Uczestnicy PPK cenią także możliwość skorzystania ze zgromadzonych środków w każdej chwili, traktując udział w programie nie tylko jako zwiększenie swoich możliwości finansowych w przyszłości, ale także jako zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych wydatków. Wielu z nich pozytywnie ocenia możliwość logowania się na rachunek PPK i obserwowania, w jaki sposób przyrastają oszczędności. Ważne jest także bezpieczeństwo pieniędzy lokowanych w funduszach zdefiniowanej daty i renoma instytucji finansowych, które zarządzają rachunkami PPK. Na kolejnym miejscu plasuje się dziedziczenie środków, które jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn.
Nowych uczestników najczęściej przekonują pozytywne doświadczenia osób, które aktywnie oszczędzają w PPK. Zyski, osiągane przez pracowników, którzy przystąpili do programu oraz poznanie zasad gromadzenia i korzystania ze środków, to dwa kluczowe argumenty, sprawiające, że kolejne osoby zapisują się do PPK. Duże znaczenie ma także nastawienie samego pracodawcy – jeśli odpowiedzialnie podchodzi do budowania oszczędności i zabezpieczenia finansowego pracowników, z pewnością zadba o odpowiednią edukację i przybliżenie zasad programu.
Autozapis to Twoja szansa
Uczestnicy programu doceniają także jasne zasady oraz prostotę zapisania się do PPK. Osoby w wieku 18-55 lat nie muszą w tym celu nic robić – jeśli nie złożą deklaracji o rezygnacji, zostaną zapisane do programu automatycznie. Udział w programie jest dobrowolny, w każdej chwili można zrezygnować z oszczędzania i w każdej wrócić do odkładania środków. Raz na 4 lata pracodawca ma obowiązek przypomnieć wszystkim, którzy złożyli deklarację o rezygnacji, o programie. Tak zwany ponowny autozapis ma miejsce w tym roku. To szansa dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć lub wznowić oszczędzanie w PPK bez żadnych formalności. Jeśli nie złożą deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, zostaną zapisani do programu automatycznie i już od kwietnia będą mogli cieszyć się wpłatami pracodawcy na swój prywatny rachunek PPK. Osoby w wieku 55-70 lat, by uczestniczyć w programie, powinny złożyć pracodawcy odpowiedni wniosek.
Autor: Marta Damm-Świerkocka