9 grudnia 2022
21 listopada 2022 roku weszły w życie nowe przepisy o nienależnych wpłatach do pracowniczych programów kapitałowych. Wpłaty do PPK, wpłata powitalna lub dopłaty roczne, które okazały się nienależne, zostaną zwrócone na rzecz finansującego daną wpłatę. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do wpłat przekazanych do instytucji finansowej od 21 listopada br.
Nowe przepisy
Od 21 listopada br. - w przypadku, gdy wpłaty sfinansowane przez uczestnika PPK i wpłaty sfinansowane przez pracodawcę okazały się nienależne oraz nie zostały za nie nabyte jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego/ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego lub wpłaty te nie zostały przeliczone na jednostki rozrachunkowe funduszu emerytalnego - instytucja finansowa niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych po powzięciu informacji, że wpłaty okazały się nienależne, zwróci:
- uczestnikowi PPK - sfinansowane przez niego wpłaty (instytucja finansowa dokona zwrotu na rachunek bankowy uczestnika, a jeżeli nie ma informacji o numerze tego rachunku, to na rachunek bankowy
- pracodawcy – w takim przypadku pracodawca niezwłocznie, nie później niż w ciągu 5 dni roboczych, ma obowiązek przekazać tę kwotę uczestnikowi),
- pracodawcy - wpłaty sfinansowane przez pracodawcę.
Nowe przepisy będą miały zastosowanie do nienależnych wpłat do PPK dokonanych od 21 listopada 2022 r.
Po zbyciu jednostek uczestnictwa
Istotne różnice pomiędzy stanem prawnym istniejącym do 20 listopada 2022 r. a stanem prawnym obowiązującym od 21 listopada 2022 r. będą mieć miejsce w sytuacji, gdy danej osobie zostały przydzielone jednostki uczestnictwa lub jednostki rozrachunkowe.
W stanie prawnym obowiązującym do 20 listopada 2022 r., w odniesieniu do nienależnych wpłat do PPK dokonanych przed 21 listopada 2022 r., za które zostały przydzielone jednostki uczestnictwa, albo które zostały przeliczone na jednostki rozrachunkowe, rekomendowanym działaniem jest poinformowanie przez instytucję finansową pracodawcy o przydzieleniu jednostek uczestnictwa albo o przeliczeniu wpłat na jednostki rozrachunkowe i oczekiwanie na dalsze instrukcje postępowania wyrażające zgodną wolę pracodawcy oraz uczestnika PPK.
- Cały artykuł "Co zrobić z nienależnymi wpłatami do PPK przed 21 listopada i po tej dacie?" możesz przeczytać tutaj.
Autor: Anna Puszkarska