10 listopada 2023
W dniach 8-9 listopada 2023 r. odbyła się V Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Zabezpieczenie Emerytalne”, organizowana przez Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. PFR Portal PPK był partnerem wydarzenia.
W panelu dyskusyjnym „Zabezpieczenie emerytalne. Wczoraj, dziś, jutro”, moderowanym przez dra Mariusza Dybała z Uniwersytetu Wrocławskiego, udział wzięli: prof. Joanna Rutecka-Góra z SGH, prof. Marek Szczepański z Politechniki Poznańskiej, Tomasz Fronczak z TFI PZU oraz Alina Nieplowicz, trenerka i ekspertka PFR Portal PPK.
Paneliści zastanawiali się, dlaczego tylko 30% młodych Polaków oszczędza dodatkowo na emeryturę, z czego 21% inwestuje w PPK, po 11% w IKE i OFE, a niespełna 9% w IKZE. U podstaw leży nie tylko długi horyzont czasowy do emerytury i pilniejsze potrzeby „na już”. Wielu obawia się ryzyka inwestycyjnego, a także ryzyka związanego ze zmianą prawa i ewentualnej utraty zgromadzonych środków.
Uczestnicy dyskusji zastanawiali się, co zrobić, aby przekonać młodych Polaków - świadomych tego, że emerytury z ZUS będą niskie - do skorzystania z dodatkowych form oszczędzania na emeryturę, zwłaszcza że programy takie jak IKE, IKZE, PPK i PPE dają ich uczestnikom szereg korzyści. Paneliści byli zgodni, że system emerytalny potrzebuje stabilności, a jego zmiany mogą powodować niższe zaufanie i ograniczać skłonność do oszczędzania w trzecim filarze. Sama konstrukcja IKE czy IKZE nie jest skomplikowana, natomiast wybór instytucji finansowej oraz konkretnego instrumentu inwestycyjnego w ramach IKE/IKZE nie jest łatwy i nawet ekonomistom trudno jest porównać oferty różnych instytucji finansowych. Dobrym pomysłem mogłoby być stworzenie w Polsce zawodu doradcy emerytalnego, niezależnego od instytucji finansowych czy państwowych.
Prelegenci podkreślali, że osoby młode nie powinny obawiać się ryzyka i inwestowania w akcje., ponieważ dzięki tym instrumentom mogą zarobić więcej, a w przypadku spadków na giełdzie mają czas na odrobienie tych strat. Niestety większość młodych nie ma rzetelnej wiedzy, jak funkcjonuje system emerytalny w Polsce. Istotne znaczenie dla uczestnictwa młodych w PPK czy PPE ma także postawa pracodawców i przekazywana przez nich rzetelna informacja na temat zasad działania tych programów.
Podczas konferencji Alina Nieplowicz, ekspertka PFR Portal PPK, wystąpiła również z krótką prezentacją zatytułowaną: „Twój sąsiad ma w PPK prawie dwa razy tyle ile sam wpłacił. Przypadek?”. W czasie prelekcji w prosty sposób wyjaśniła, dlaczego osoby oszczędzające w PPK mają na swoim prywatnym rachunku PPK środki dwa razy większe od tych, które wpłacili sami i kiedy mogą z nich skorzystać. Prezentacja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Przejrzyste zasady, wymierne korzyści oraz szeroka akcja informacyjna – w postaci bezpłatnych szkoleń, jak również wystąpień konferencyjnych – powodują, że Pracownicze Plany Kapitałowe są najchętniej wybieranym produktem zabezpieczenia emerytalnego przez młodych dorosłych.
Autorki: Marta Damm-Świerkocka, Alina Nieplowicz