29 września 2022
W 2023 r. odbędzie się autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Obejmuje on pracowników, którzy zrezygnowali z uczestnictwa w PPK. Termin autozapisu jest taki sam dla wszystkich podmiotów zatrudniających, niezależnie od tego, kiedy miało u nich miejsce wdrożenie PPK.
Oznacza to, że pracodawca co 4 lata jest zobowiązany:
- „zapisać” do programu wszystkie osoby, dla których wcześniej – w związku z tym, że złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywaniu wpłat do PPK – nie zawarł umowy o prowadzenie PPK; pracodawca ma obowiązek „zapisać” je do programu, a więc zawrzeć w ich imieniu i na ich rzecz umowę o prowadzenie PPK, a następnie naliczać, pobierać i dokonywać wpłat do PPK za te osoby;
- wznowić wpłaty do PPK za uczestników programu, którzy złożyli wcześniej deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, chyba, że osoba zatrudniona/uczestnik PPK ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji.
Zachęcamy do zapoznania się z nowym wydawnictwem PFR Portal PPK „PPK w praktyce: Autozapis”. W poradniku wyjaśniamy kogo obejmie ponowny autozapis, czy automatyczne zapisanie do PPK zależy od wieku osoby zatrudnionej, czy raz złożona deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK obowiązuje bezterminowo, jak wrócić do oszczędzania w PPK oraz jakie obowiązki związane z autozapisem ma pracodawca. W broszurze znajdują się także praktyczne przykłady, pozwalające na lepsze zrozumienie poruszanych zagadnień, wzory druków oraz terminarz, obowiązujący pracodawców.
Poradnik można znaleźć tutaj. Już niebawem zaprosimy Państwa także na szkolenia, dedykowane zagadnieniu autozapisu do PPK.
Autor: Marta Damm-Świerkocka