26 października 2022
Chciałbyś wiedzieć, jakie oszczędności zgromadzisz do 60. roku życia? A może zastanawiasz się nad wpłatą dodatkową i chcesz zobaczyć, jaki przyniesie efekt? Skorzystaj z naszych kalkulatorów PPK.
Kalkulator PPK to proste narzędzie stworzone na potrzeby podstawowej symulacji wyników oszczędzania w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. W trzech zakładkach prezentujemy m.in.: jaką kwotę można odłożyć po określonym czasie (zakładka pierwsza), jaki procent pensji powinniśmy dokładać do podstawowych wpłat, by w określonym czasie osiągnąć pożądaną wysokość comiesięcznych wypłat z PPK (zakładka druga), do jakiego wieku powinniśmy oszczędzać, by osiągnąć ten wynik przy przyjętej wysokości wpłat.
Jak wyliczyć swoje przyszłe oszczędności
Zakładka pierwsza kalkulatora to symulacja, jaką kwotę odłożymy do 60. – lub później - roku życia. Aby wyliczyć swoje przyszłe oszczędności, należy podać:
- wiek, w którym przystępujesz do PPK,
- Twoje zarobki brutto,
- podstawowe i dodatkowe wpłaty Twoje i pracodawcy (procent wynagrodzenia).
Następnie określa się, do jakiego wieku planuje się oszczędzać w PPK (minimalnie 60) oraz w jaki sposób wypłacimy środki: jednorazowo czy w ratach. Możemy także ustawić specjalnymi suwakami zakładaną roczną stopę zwrotu z inwestycji w czasie oszczędzania oraz wypłat, zakładany wzrost wynagrodzenia oraz koszty zarządzania. Średni koszt zarządzania funduszami PPK aktualnie kształtuje się na poziomie 0,34%.
Jaki procent dołożyć, aby osiągnąć swój cel
Zakładka druga pomaga określić, jaki procent wynagrodzenia powinniśmy dołożyć do podstawowej wpłaty w PPK, by osiągnąć konkretną kwotę wypłaty po 60. roku życia. Po określeniu, ile chcesz co miesięc otrzymywać z PPK po zakończeniu oszczędzania, podaniu wieku przystąpienia do PPK, wynagrodzenia brutto oraz czasu, do którego chcesz oszczędzać, otrzymasz informację, czy powinieneś wraz z pracodawcą odkładać większy procent wynagrodzenia, a jeśli tak, to jaki.
Do kiedy muszę oszczędzać
Trzecia zakładka kalkulatora pomaga określić, do jakiego wieku powinniśmy oszczędzać, by osiągnąć konkretną kwotę wypłaty z PPK po 60. roku życia. Po wpisaniu danych, analogicznych do tych z zakładki drugiej, otrzymasz konkretny wiek, do którego powinieneś gromadzić oszczędności, by osiągnąć zakładaną wypłatę miesięczną z programu.
Dowiedz się więcej
Zapraszamy na spotkanie na żywo z naszym ekspertem PPK, Katarzyną Rosińską, w środę, 26 października, o godz. 11:00, na oficjalnym profilu Pracowniczych Planów Kapitałowych na portalu Facebook. W cyklu „PPK - sprawdzam” nasza ekspertka opowie o tym, jak wyliczyć swoje przyszłe oszczędności, korzystając z kalkulatorów PPK.