29 listopada 2022
W Pracowniczych Planach Kapitałowych obowiązuje tzw. autozapis. Oznacza on, że osoby w wieku 18-55 lat są zapisywane do programu automatycznie, o ile nie złożyły deklaracji o rezygnacji. Co 4 lata pracodawca jest zobowiązany do ponowienia autozapisu.
Czym jest autozapis w PPK?
Pracodawca nie musi uzyskać zgody pracownika, aby zapisać go do pracowniczego planu kapitałowego. W programie tym obowiązuje bowiem tzw. autozapis. Oznacza to, że jeśli pracownik w wieku 18-55 lat nie złożył deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, pracodawca sam „zapisuje” go do programu.
Co 4 lata pracodawca będzie zobowiązany ponowić autozapis do PPK. Pierwszy ponowny autozapis do programu będzie miał miejsce w 2023 roku, a kolejne: w 2027 roku, w 2031 roku itd. Terminy autozapisu są stałe dla wszystkich organizacji, niezależnie od daty wdrożenia PPK.
Kogo dotyczy ponowny autozapis?
Ponowny autozapis dotyczy osób, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Nie ma przy tym znaczenia, czy deklarację złożyły przed zawarciem w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK, czy też zrezygnowały w trakcie oszczędzania w programie.
Autozapis nie dotyczy osób, które przed 1 kwietnia 2023 r. ukończą 55. rok życia. Pracodawca będzie mógł „zapisać” do PPK albo wznowić za te osoby naliczanie wpłat do PPK wyłącznie na ich wniosek. Osoby, które przed 1 kwietnia 2023 r. ukończą 70 lat, nie będą mogły zostać uczestnikami programu.
Ważne terminy
Do 28 lutego pracodawca ma obowiązek poinformowania osób, które złożyły deklarację o rezygnacji z oszczędzania w PPK, o wznowieniu dokonywania wpłat do PPK. To również ostatni dzień obowiązywania złożonej wcześniej deklaracji o rezygnacji.
Pierwsze wpłaty zostaną naliczone i pobrane już od wynagrodzeń, wypłaconych w marcu 2023 r. Pracodawca przekaże je do instytucji finansowej między 1 a 17 kwietnia. Jeśli przed przekazaniem wpłat instytucji finansowej pracownik złoży rezygnację z oszczędzania w programie, pracodawca będzie musiał dokonać korekty naliczonych składek, a składka pracownika zostanie zwrócona.
Zanim zrezygnujesz, zastanów się!
Żyjemy dłużej, co oznacza również dłuższy czas korzystania ze świadczeń emerytalnych. Podeszły wiek wiąże się często z dodatkowymi kosztami na opiekę zdrowotną – według danych GUS, 46,3% gospodarstw, utrzymujących się z emerytury, wskazało ograniczenia finansowe w zakresie zakupu leków na recepty lub zalecanych przez lekarzy. Perspektywy świadczeń emerytalnych z pierwszego filaru również nie są optymistyczne – aktualni dwudziestolatkowie mogą spodziewać się emerytur na poziomie nawet poniżej 25% ostatniego wynagrodzenia. Czynniki te sprawiają, że gromadzenie oszczędności – zarówno na “czarną godzinę”, jak i czas po zakończeniu aktywności zawodowej – jest niezbędne.
W Pracowniczych Planach Kapitałowych pieniądze możesz wypłacić w każdej chwili. Możesz oszczędzać z myślą o emeryturze, ale także skorzystać ze zgromadzonych pieniędzy w razie nieprzewidzianych wydatków. Do Twoich oszczędności dokłada się pracodawca i państwo, co sprawia, że oszczędzanie w PPK jest wyjątkowo korzystne. To w pełni prywatne środki, które podlegają dziedziczeniu – sam wskazujesz osoby uposażone.
Porozmawiaj z osobami, które uczestniczą w programie i dowiedz się, ile udało im się zaoszczędzić. Pamiętaj, że z PPK możesz zrezygnować w każdym momencie i w każdym powrócić do oszczędzania, wystarczy jeden wniosek, złożony pracodawcy. Warto zatem spróbować i dać sobie szansę na bezpieczną przyszłość. Dowiedz się więcej o zasadach programu i świadomie podejmij decyzję.
Zapraszamy na spotkanie na żywo z naszym ekspertem PPK, Patrykiem Wyczółkowskim, w środę, 30 listopada, o godz. 11:00, na oficjalnym profilu Pracowniczych Planów Kapitałowych na portalu Facebook. W cyklu „PPK - sprawdzam” nasz ekspert opowie o zasadach autozapisu. Zachęcamy także do uczestniczenia w bezpłatnych szkoleniach online dla pracowników.
Autor: Marta Damm-Świerkocka