28 września 2022
Pracownicze Plany Kapitałowe to program długoterminowego oszczędzania, w którym do składki pracownika dokłada się pracodawca i państwo. Kto i ile wpłaca do PPK?
Pracownik
Standardowa wpłata pracownika na jego rachunek PPK to 2% wynagrodzenia. Uczestnik programu może tę wpłatę podwyższyć – maksymalnie o kolejne 2% wynagrodzenia. W wyjątkowych przypadkach można także wpłatę własną obniżyć aż do 0,5% wynagrodzenia. Jest to dopuszczalne wyłącznie w momencie, gdy nasze wynagrodzenie nie przekracza 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. W 2022 r. oznacza to kwotę 3612,00 zł brutto.
Pracodawca
Niezależnie od tego, jaki procent wynagrodzenia wpłaca pracownik, pracodawca ma obowiązek dołożenia do rachunku PPK pracownika dodatkowo minimum 1,5% jego wynagrodzenia. Kwota ta może zostać zwiększona do maksymalnie 4% wynagrodzenia. Podwyższenie kwoty, wpłacanej przez pracodawcę, może być elementem doceniania pracowników, ze względu na staż pracy lub inne uwarunkowania, określone w regulaminie wynagrodzeń. Wpłata pracodawcy to dodatkowe pieniądze, których pracownik, niebędący w PPK, nie otrzyma. Można powiedzieć, że jest to rodzaj podwyżki, szczególnego benefitu pracowniczego.
Państwo
Na rachunek uczestnika PPK trafiają także dopłaty od państwa: jednorazowa wpłata powitalna (250 zł) i dopłaty roczne (240 zł). Wpłatę powitalną otrzyma każdy, kto przez co najmniej 3 pełne miesiące jest uczestnikiem PPK i za co najmniej 3 miesiące dokonał wpłat do PPK. Dopłatę roczną otrzyma ten uczestnik PPK, którego wpłaty na rachunek PPK w danym roku wyniosą co najmniej 3,5% 6-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku, za który dopłata jest należna. W 2022 r. oznacza to kwotę 632,10 zł. Uczestnik, który obniżył wpłatę własną poniżej 2%, musi zgromadzić co najmniej 25% powyższej kwoty.
Dowiedz się więcej
Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na spotkanie na żywo z naszym ekspertem PPK, Aleksandrą Złocką-Siudy, w środę, 28 września, o godz. 11:00, na oficjalnym profilu Pracowniczych Planów Kapitałowych na portalu Facebook. Zachęcamy także do udziału w bezpłatnych szkoleniach z PPK dla pracowników – można je znaleźć tutaj.
Autor: Marta Damm-Świerkocka