21 sierpnia 2023
Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej czeka na podpis Prezydenta. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
CIE, gromadząc dane ze wszystkich filarów emerytalnych, ma spełnić - istotne z punktu widzenia obywateli i systemu - zadania:
- dostarczenie informacji poglądowej o stanie oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłego świadczenia,
- umożliwienie otrzymywania informacji o stanie kont w wersji elektronicznej, w jednym miejscu,
- umożliwienie aktualizacji danych osobowych.
CIE będzie przedstawiać użytkownikowi kompleksowe informacje o uczestnictwie w systemie emerytalnym opartym na trzech filarach, czyli:
- filarze publicznym – na który składają się przede wszystkim system powszechny, prowadzony przez ZUS oraz KRUS,
- prywatnym filarze pracowniczym, współtworzonym lub tworzonym przez pracodawców – na który składają się rachunki w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE),
- prywatnym filarze indywidualnym – na który składają się Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE).
System CIE będzie zintegrowany z Węzłem Krajowym, pośredniczącym w uwierzytelnianiu w krajowych usługach online za pomocą środków identyfikacji elektronicznej.
Funkcjonowanie CIE, w tym budowę, utrzymanie i rozwój systemu CIE zapewni PFR Portal.
Będzie także prowadził działania o charakterze informacyjnym, edukacyjnym oraz promocyjnym.
PFR Portal umożliwi integrację systemu mObywatel z systemem CIE, w zakresie niezbędnym do zapewnienia zainteresowanym korzystania z usług elektronicznych świadczonych za pomocą systemu CIE w aplikacji mObywatel. PFR Portal umożliwi także ZUS i KRUS oraz podmiotom obowiązanym przekazywanie danych do systemu CIE. Dane dotyczące PPK będą integralną częścią systemu CIE.
Autor: Biuro Redakcji, PFR Portal PPK