29 grudnia 2022
Mijający rok przyniósł wiele zmian na portalu mojeppk. Pojawiła się nowa możliwość sprawdzenia stanu oszczędności w PPK, dodatkowe wersje językowe strony oraz nowy kalkulator, pozwalający na precyzyjne ustalenie dat zawierania umów PPK. To także rok wypełniony informacjami o programie oraz nowymi publikacjami.
Portal mojeppk.pl to oficjalne źródło informacji o Pracowniczych Planach Kapitałowych, oferujący dostęp do rzetelnej wiedzy zarówno pracodawcom, kadrom i płacom, jak i uczestnikom programu. Został uruchomiony 8 stycznia 2019 roku. Na portalu poza aktualnościami oraz ofertami instytucji finansowych, zarządzającymi PPK, można znaleźć także wykaz bezpłatnych szkoleń, prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK oraz przydatne kalkulatory. Co zmieniło się na portalu w 2022 roku?
Serwis MojePPK
Na przełomie roku 2021/2022 został uruchomiony Serwis MojePPK. Jest to portal, informujący uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych o wartości środków zgromadzonych przez nich w PPK. Logowanie się do serwisu odbywa się poprzez stronę główną portalu mojeppk.pl (przycisk Zaloguj) lub stronę rachunek.mojeppk.pl.
Po zalogowaniu (przez profil zaufany lub za pomocą konta w serwisie), uczestnik PPK uzyskuje dostęp do danych o łącznych środkach zgromadzonych w programie, a także szczegółowe informacje o wszystkich rachunkach PPK, jakie są dla niego prowadzone w różnych instytucjach finansowych. Serwis ma charakter informacyjny i jest dużym ułatwieniem dla oszczędzających. W toku kariery zawodowej mogą przecież mieć dwa lub więcej rachunki PPK – tu bez problemu i pamiętania danych do logowania sprawdzą stan swoich oszczędności.
Serwis cieszy się dużym powodzeniem – aktualna liczba odsłon to ponad 3,5 miliona.
O PPK po angielsku i ukraińsku
Dotychczasowe materiały informacyjne dla pracowników niepolskojęzycznych były rozproszone. Obcokrajowcy stanowią ponad 5% uczestników PPK, dlatego w 2022 roku zostały uruchomione dwa podserwisy, prezentujące informacje o programie w języku angielskim (25.03.2022) i ukraińskim (4.02.2022). Dostęp do nich zapewniają odpowiednie przyciski z flagami z poziomu strony głównej portalu mojeppk.pl.
W podserwisach obcokrajowcy, zatrudnieni w Polsce, znajdą nie tylko podstawowe informacje o programie oraz zarządzaniu środkami gromadzonymi w PPK, ale także poradniki i ulotki oraz najważniejsze wnioski i deklaracje, związane z obsługą programu z punktu widzenia pracownika. Przygotowano także podcasty, poruszające kwestie wpłat do PPK, uczestnictwa w programie oraz bezpieczeństwa zgromadzonych środków. Liczba odsłon na podstronach w języku angielskim i ukraińskim to aktualnie ponad 22 tysiące.
Strony angielskie i ukraińskie to także duże ułatwienie dla pracodawców, którzy mogą korzystać z gotowych materiałów, by przybliżyć pracownikom zasady programu i spełnić obowiązek informacyjny.
Nowy kalkulator umów PPK
Na stronach mojeppk można znaleźć kalkulatory, które między innymi pozwalają – przy zastosowaniu odpowiednich zmiennych – wyliczyć przybliżoną kwotę oszczędności, jaką zgromadzi się w danym czasie. W listopadzie pojawiło się na stronach mojeppk nowe narzędzie do obliczania terminów zawarcia umów o prowadzenie PPK oraz umów o zarządzanie PPK, skierowane do osób odpowiedzialnych za obsługę programu. Dzięki prostemu kalkulatorowi można obliczyć, kiedy zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu nowego lub powracającego pracownika, a dla podmiotów, które dopiero wdrażają program – kiedy zawrzeć umowę o zarządzanie PPK.
Materiały informacyjne
W ciągu roku 2022 na portalu mojeppk zanotowano prawie 138 tysięcy pobrań plików oraz ponad 40 tysięcy pobrań publikacji. Najczęściej odwiedzaną stroną po stronie głównej od początku istnienia serwisu jest podstrona dla pracownika (ponad 2,3 miliona odsłon). Z portalu chętnie korzystają także pracodawcy – dedykowana im część to druga najpopularniejsza podstrona. Zanotowała ona prawie 1,5 mln odsłon. Dużym zainteresowaniem cieszą się również oferty instytucji finansowych zarządzających PPK – zajrzano tam ponad 825 tysięcy razy.
Mijający rok to ponad 240 nowych aktualności oraz 38 nowych lub zaktualizowanych poradników i materiałów do pobrania. Najchętniej pobieraną publikacją portalu było „PPK w praktyce: deklaracje, wnioski i oświadczenia w PPK - wzory z komentarzem”. Pobrano ją ponad 17 tysięcy razy. Na drugim miejscu uplasował się poradnik „PPK w praktyce: Autozapis”, który został pobrany ponad dwa tysiące razy.
Już niebawem portal mojeppk będzie świętował czwarte urodziny – dziękujemy, że są Państwo z nami i korzystają z udostępnianych materiałów. Staramy się na bieżąco reagować na Państwa potrzeby i wciąż rozwijamy bazę wiedzy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Jeśli chcieliby Państwo podzielić się z nami uwagami na temat portalu, zachęcamy do kontaktu: promocja@pfrportal.pl.
Autor: Marta Damm-Świerkocka