15 marca 2024
Zachęcamy do lektury marcowego numeru Biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych, uaktualniającego dane o programie na 29 lutego 2024 r. Zapraszamy także do zapoznania się z materiałem dot. funkcjonujących platform emerytalnych oraz analizą funduszy emerytalnych w Słowenii.
Ponadto w tym numerze biuletynu, w ramach aktualności, zapraszamy na dwa wydarzenia: VIII galę wręczenia wyróżnień Odpowiedzialnego i Przyjaznego Pracodawcy, która odbędzie się 25 marca oraz II Konferencję Międzynarodową pt. „Znaczenie komunikacji i edukacji w upowszechnianiu systemów oszczędzania długoterminowego”, która odbędzie się 10 kwietnia br. Oba wydarzenia dostępne będą online.
Bieżące dane o PPK
W biuletynie prezentujemy dane o programie, aktualne na dzień 29 lutego 2024 r. Wszystkie dane pochodzą z Ewidencji PPK, prowadzonej przez PFR SA.
W Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy obecnie 3,44 mln osób z 322 tys. podmiotów, co oznacza wzrost m/m o 20 tysięcy osób. Jednocześnie liczba aktywnych rachunków PPK wynosi 4,03 mln. Aktualna partycypacja w programie wynosi 46,43%, przy czym najbardziej dynamicznie rośnie w firmach zatrudniających ponad 250 osób.
Wartość aktywów netto (WAN) funduszy zdefiniowanej daty wzrosła o 1,43 mld złotych i wynosi aktualnie 23,48 mld złotych. Funduszami zarządza 17 instytucji finansowych, a średni koszt prowadzenia PPK nieznacznie spadł do poziomu 0,331%. Zysk statystycznego uczestnika PPK (zarabiającego do końca 2023 r. 5 300 zł i od 2024 r. 7 000 zł), oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od grupy FZD wyniósł od 125% do 161%.
W tym numerze biuletynu po raz pierwszy, oprócz zestawienia opłat za zarządzanie, prezentujemy inne koszty ponoszone przez instytucję finansową, które pokazują, jak tanim programem - w porównaniu do innych produktów oszczędnościowych – są Pracownicze Plany Kapitałowe. Średnie opłaty za zarządzanie wraz z innymi kosztami administracyjnymi lub operacyjnymi oraz kosztami transakcji wynoszą 1,11% inwestycji rocznie.
Rozwiązania analogiczne do CIE funkcjonują także za granicą
W Danii, Szwecji oraz w niektórych innych państwach można już wejść na stronę internetową i sprawdzić - w jednym miejscu - stan swoich oszczędności emerytalnych. W Polsce będzie to możliwe po wdrożeniu systemu Centralnej Informacji Emerytalnej. Jak wyglądają tablice emerytalne w wybranych krajach i czy przełożyły się na wzrost świadomości gromadzenia oszczędności na przyszłość można przeczytać w opracowaniu PFR Portal PPK.
Analiza funduszy emerytalnych w Słowenii
Ustawodawcy w wielu krajach zaczęli wprowadzać przepisy, które zobowiązują branżę emerytalną do dostarczania uczestnikom planów emerytalnych prognoz dotyczących dochodów na dożycie. Tego typu działania zostały podjęte także w Słowenii, gdzie fundusze emerytalne musiały przesłać prognozy dotyczące dochodów na całe życie do wszystkich członków - po raz pierwszy w styczniu 2022 roku. O tym, jak wygląda przyszły potencjał prognozowanych dochodów pisze Žiga Vižintin - dyrektor ds. rozwiązań emerytalnych w funduszu emerytalnym Pokojninska družba A, d.d.
Aktualności PPK – 2 bezpłatne wydarzenia
25 marca 2024 r. odbędzie się VIII gala wręczenia wyróżnień dla podmiotów, które ze szczególnym zaangażowaniem wdrożyły Pracownicze Plany Kapitałowe. Tytuł „Odpowiedzialnego i Przyjaznego Pracodawcy” otrzyma tym razem 21 podmiotów. Zapraszamy do oglądania transmisji z tego wydarzenia.
10 kwietnia 2024 r. w Sali Notowań warszawskiej GPW odbędzie się II Konferencja Międzynarodowa pt. „Znaczenie komunikacji i edukacji w upowszechnianiu systemów oszczędzania długoterminowego. 5 lat PPK”. Organizatorami konferencji są PFR Portal PPK oraz Fundacja GPW. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Gazeta Ubezpieczeniowa oraz Investment & Pensions Europe (IPE). Wydarzenie będzie transmitowane w języku polskim i angielskim. Wszelkie szczegóły na temat konferencji znajdują się tutaj.
Przypominamy także o bezpłatnych, cyklicznych szkoleniach online z zakresu Pracowniczych Planów Kapitałowych – zarówno dla uczestników lub potencjalnych uczestników programu, jak również dla osób, odpowiedzialnych za prowadzenie PPK w firmach. W marcu zapraszamy na dwa nowe, bezpłatne webinaria: „PPK 10/10” oraz „Po prostu PPK”.
Z pełną treścią biuletynu PPK można zapoznać się tutaj. Archiwalne numery biuletynu znajdą Państwo w zakładce „Pliki do pobrania”.
Autor: Marta Damm-Świerkocka