12 maja 2022
Jeżeli przekształcenie podmiotu zatrudniającego wiąże się z kontynuacją albo wstąpieniem w prawa i obowiązki w zakresie PPK, to nadal obowiązuje zawarta przez niego umowa o zarządzanie PPK. Uczestnicy PPK w tym podmiocie oszczędzają dalej na tych samych zasadach.
Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych nie wyłącza ani nie modyfikuje zasad kontynuacji bądź sukcesji uniwersalnej lub singularnej. Przykładowo, jeżeli spółka z o.o. zawarła umowę o zarządzanie PPK, a następnie została przekształcona w spółkę akcyjną, to stroną tej umowy jest spółka akcyjna, która nie potrzebuje na to zgody instytucji finansowej. Uczestnicy PPK w tym podmiocie nadal gromadzą oszczędności zgodnie z postanowieniami zawartych dla nich umów o prowadzenie PPK. Jeżeli przed przekształceniem spółka finansowała im wpłatę dodatkową i nie chce już finansować tej wpłaty, musi doprowadzić do zmiany umowy o zarządzanie PPK.
Umowa o prowadzenie PPK w ciągu 7 dni
W przypadku braku kontynuacji albo sukcesji w zakresie PPK, skutki nabycia przedsiębiorstwa innego podmiotu lub połączenia podmiotów prowadzących PPK określa ustawa o PPK. Przewidziano w niej, że w razie:
- nabycia przez podmiot zatrudniający przedsiębiorstwa innego podmiotu zatrudniającego w całości lub jego zorganizowanej części albo
- połączenia podmiotów zatrudniających prowadzących PPK
- podmiot zatrudniający, który nabył przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, albo będący podmiotem przejmującym zawiera - w ciągu 7 dni od dnia tego nabycia lub połączenia - umowy o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, z tą samą instytucją finansową, z którą została przez ten podmiot zawarta umowa o zarządzanie PPK.
- Czytaj więcej: Stopy zwrotu funduszy PPK a horyzont inwestycyjny
W niektórych przypadkach ważny okres zatrudnienia
We wskazanym wyżej terminie 7 dni umowę o prowadzenie PPK należy zawrzeć:
- dla przejętych uczestników PPK,
- dla osób zatrudnionych niebędących uczestnikami PPK w dotychczasowym podmiocie zatrudniającym, które legitymują się 3-miesięcznym (90-dniowym) okresem zatrudnienia i nie ukończyły 55. roku życia (chyba, że złożyły deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK w nowym podmiocie zatrudniającym),
- na wniosek osób zatrudnionych niebędących uczestnikami PPK w dotychczasowym podmiocie zatrudniającym, które mają 3-miesięczny okres zatrudnienia i ukończyły 55. rok życia, ale nie ukończyły 70. roku życia.
Do okresu zatrudnienia, od którego uzależniony jest termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK, wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot zatrudniający, który poprzednio zatrudniał osobę zatrudnioną (np. zgodnie z art. 23[1] kodeksu pracy).
Autor: Anna Puszkarska