17 października 2022
Zachęcamy do lektury październikowego numeru Biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych, uaktualniającego dane o programie na 30 września br. Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem Natalii Soldeckiej, eksperta PFR TFI SA, o przejęciach na rynku PPK oraz roli instytucji wyznaczonej.
Bieżące dane o PPK
Sukcesywnie rośnie partycypacja w programie. W porównaniu do danych z sierpnia, wzrosła ona z 33,10% do 33,60%, co przekłada się na 20 tys. nowych uczestników PPK. Jednocześnie liczba rachunków PPK zwiększyła się o prawie 50 tys. Partycypacja wyraźnie rośnie w sektorze prywatnym (38,05%, wzrost o 0,61% m/m), ale przyrost uczestników PPK widać również w sektorze publicznym (20,37%, wzrost o 0,17% m/m). Aktualna wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty wynosi 9,60 mld złotych.
Średni koszt zarządzania funduszami przez instytucje finansowe oferujące prowadzenie PPK pozostał bez zmian i kształtuje się na poziomie 0,34%, a zatem dużo niżej niż wartość dopuszczona ustawą. Na rachunki uczestników PPK wpłynęło już 591,12 mln wpłat powitalnych oraz 675,85 mln dopłat rocznych. Zysk uczestnika PPK zarabiającego 5 300 zł, oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od grupy FZD wynosi od 76% do 79%.
Przejęcia na rynku PPK i rola instytucji wyznaczonej
Pracownicze Plany Kapitałowe są obecne na polskim rynku od ponad 3 lat. W momencie uruchomienia programu do zarządzania funduszami PPK uprawnionych było dwadzieścia instytucji finansowych. Obecnie jest ich siedemnaście. W ostatnim czasie, na skutek decyzji Komisji Nadzoru Finansowego o wykreśleniu z ewidencji PPK, z rynku wycofało się BPS TFI. Co to oznacza dla podmiotów zatrudniających i uczestników PPK zarządzanego przez podmiot wycofujący się z rynku? Jaką rolę w tym procesie pełni PFR TFI? Zachęcamy do przeczytania artykułu „Przejęcia na rynku PPK – bezpieczeństwo zapewni instytucja wyznaczona” Natalii Soldeckiej, eksperta PFR TFI.
Aktualności PPK
W aktualnościach PPK informujemy, że jak co kwartał - dzięki danym otrzymanym od ZUS – Polski Fundusz Rozwoju będzie weryfikował, czy wszystkie podmioty zatrudniające zobowiązane do
zawarcia umowy o zarządzanie PPK wypełniły swój obowiązek oraz przypominamy o tym, ile wynosić powinny wpłaty do PPK w danym roku i jakie warunki trzeba spełnić, aby uczestnik PPK mógł otrzymać dopłatę roczną od państwa.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią biuletynu – można go znaleźć tutaj lub poniżej. Archiwalne numery biuletynu znajdą Państwo w zakładce „Pliki do pobrania”.
Autor: Marta Damm-Świerkocka