1 marca 2024
Do zadań Państwowej Inspekcji Pracy należy kontrola wypełniania przez pracodawców obowiązków wynikających z ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. PIP ściga wykroczenia dotyczące PPK, a także bierze udział w postępowaniu w sprawach dotyczących tych wykroczeń w charakterze oskarżyciela publicznego.
Niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK
Jeśli podmiot zatrudniający albo osoba obowiązana do działania w jego imieniu nie dopełnia obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w przewidzianym przepisami terminie, podlega karze grzywny. Wysokość tej kary wynosi do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie tego czynu.
Niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie PPK
Karze grzywny w wysokości od 1000 zł do 1 000 000 zł podlega podmiot zatrudniający albo osoba obowiązana do działania w jego imieniu, jeżeli nie dopełnia obowiązku zawarcia - w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej - umowy o prowadzenie PPK w przewidzianym terminie.
Taka sama kara grozi za:
- niedopełnianie obowiązku dokonywania wpłat do PPK w przewidzianym przepisami terminie,
- niezgłaszanie wymaganych ustawą danych lub zgłaszanie nieprawdziwych danych albo udzielanie w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmowa ich udzielenia,
- nieprowadzenie dokumentacji związanej z obliczaniem wpłat do PPK.
Nakłanianie do rezygnacji z oszczędzania w PPK
Wykroczeniem jest również nakłanianie osoby zatrudnionej lub uczestnika PPK do rezygnacji z oszczędzania w tym programie. Odpowiedzialność za to wykroczenie może ponieść nie tylko podmiot zatrudniający albo osoba działająca w jego imieniu, ale także inna osoba - działająca z inicjatywy podmiotu zatrudniającego. Krąg osób mogących ponieść odpowiedzialność został określony w taki sposób, aby objąć możliwie największą grupę osób związanych z pracodawcą i mogących oddziaływać na osoby zatrudnione. Za nakłanianie do rezygnacji z oszczędzania w PPK może być uznane nie tylko nakłanianie do złożenia deklaracji o rezygnacji, ale także nakłanianie do niezłożenia wniosku o dokonywanie wpłat do PPK czy do niezłożenia przez osobę zatrudnioną w wieku 55+ wniosku o zawarcie w jej imieniu umowy o prowadzenie PPK. Katalog działań, które mogą skutkować odpowiedzialnością wykroczeniową, nie jest zamknięty i ocena danego stanu faktycznego będzie zależała od jego okoliczności. Kara grzywny w przypadku tego wykroczenia może wynieść do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie tego czynu.
Fundusz wynagrodzeń
Przepisy ustawy o PPK nie zawierają definicji pojęcia „fundusz wynagrodzeń”. Posiłkując się definicją wynagrodzenia z ustawy o PPK, należy przyjąć, że przez ten fundusz rozumie się sumę (w danym roku obrotowym) podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób zatrudnionych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (tzw. 30-krotność), oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Autor: Redakcja PFR Portal PPK