17 maja 2022
Wiele rządów powiela działania Wielkiej Brytanii i Polski, wprowadzając programy oszczędnościowe oparte na zasadzie automatycznego zapisu – mówi Dan McLaughlin – odpowiedzialny za funkcjonowanie globalnej platformy technologicznej Smart, wykorzystywanej do prowadzenia zakładowych planów emerytalnych, w rozmowie z Portalem PPK.
Portal PPK: Czym jest plan Smart Pension? Jaki jest jego główny cel? Jak działa?
Dan McLaughlin: Smart to dostawca platformy technologicznej, stworzonej specjalnie do prowadzenia zakładowych planów emerytalnych, opartych na zasadzie zdefiniowanej składki (z ang. defined contribution – DC). Technologia ta została początkowo stworzona z myślą o programie automatycznego zapisu w Wielkiej Brytanii (Workplace Pension), ale teraz jest w szybkim tempie wdrażana na całym świecie. Smart ma również własny brytyjski powierniczy fundusz emerytalny, obejmujący kilkaset tysięcy uczestników i kilkadziesiąt tysięcy pracodawców. Zaawansowana technologicznie i nowoczesna platforma emerytalna Smart ustanowiła zupełnie nowe standardy dla sposobu, w jaki DC działa na każdym rynku. Platforma cyfrowa jest zautomatyzowana, bezpieczna i zorientowana na użytkownika, co zapewnia łatwość obsługi pracodawcom, pracownikom, doradcom i administratorom wewnętrznym. Ponadto Smart Retire, moduł platformy dekumulacji, umożliwia oszczędzającym zarządzanie dochodami emerytalnymi, opartymi na zasadzie zdefiniowanej składki (DC), za pomocą przełomowego i prostego interfejsu użytkownika.
Smart niedawno zakończył rundę finansowania serii D o wartości 165 milionów funtów, która objęła DWS i Chrysalis Investments, dodając ich do dotychczasowych inwestorów, takich jak JP Morgan i Barclays.
Portal PPK: Na jakich rynkach działa Smart?
Dan McLaughlin: Smart działa na arenie międzynarodowej, współpracuje z instytucjami finansowymi lub rządami, udostępniając naszą technologię emerytalną, opartą na zasadzie DC, za pośrednictwem platformy jako usługi (z ang. Platform as a Service „PaaS”). Przewiduje się, że w Wielkiej Brytanii nasz w pełni regulowany fundusz powierniczy wzrośnie do 5 miliardów funtów do końca 2023 roku. Kolejnymi klientami platformy są New Ireland Assurance Company plc w Irlandii i Zurychu oraz w Dubaju, gdzie zapewniamy strukturę operacyjną dla planu DIFC (Międzynarodowego Centrum Finansowego w Dubaju) Employee Workplace Savings (Oszczędności Pracownicze) – w skrócie DEWS.
Smart US został założony w 2021 roku i będzie zapewniać infrastrukturę platformy dla ogromnego amerykańskiego rynku emerytalnego. Niedawno założyliśmy również spółkę zależną w Australii i chcemy wejść na rynek holenderski.
Obserwujemy coraz większe zainteresowanie programami opartych na zasadzie zdefiniowanej składki na całym świecie, a wiele rządów powiela działania Wielkiej Brytanii i Polski, wprowadzając programy automatycznego zapisu.
Portal PPK: Dlaczego warto oszczędzać w takich programach jak Smart Pension czy PPK?
Dan McLaughlin: Oszczędzanie w długoterminowych planach oszczędnościowych, takich jak Smart Pension czy PPK, zapewnia wiele korzyści, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i krajowym. Przede wszystkim oszczędzanie w funduszu emerytalnym lub PPK zapewnia bezpieczeństwo dochodów emerytalnych. Dochody te można zwiększyć poprzez dodatkowe wsparcie w budowaniu oszczędności, za pomocą między innymi zachęt podatkowych lub wpłat pracodawcy. Są to zasadniczo darmowe pieniądze dla oszczędzającego, które znacznie zwiększają wartość oszczędności danej osoby. Ujmując to szerzej, długoterminowe oszczędzanie w funduszach zapewnia dostęp do światowej klasy inwestycji, które przyczyniają się do rozwoju i wzrostu gospodarczego.
Portal PPK: Jak można jeszcze wykorzystać nowoczesne technologie w oszczędzaniu na emeryturę?
Dan McLaughlin: Nowoczesna technologia umożliwia znacznie większe zaangażowanie, które jest niezbędne w systemie emerytalnym i oszczędnościowym opartym na zasadzie zdefiniowanej składki (DC). Od 2014 roku wprowadzamy innowacje w branży emerytalnej. Na przykład wprowadziliśmy wielojęzycznego wirtualnego asystenta Smart Avatar (SAVA, z ang. Smart Avatar Virtual Assistant), aby móc odpowiadać na pytania dotyczące przejścia na emeryturę o każdej porze.
Portal PPK: Co spowodowało, że system oparty na automatycznym zapisie odniósł sukces w Wielkiej Brytanii?
Dan McLaughlin: Rząd Wielkiej Brytanii wprowadził automatyczny zapis w 2012 roku, aby pomóc większej liczbie osób w budowaniu oszczędności emerytalnych. Najważniejsze czynniki, które spowodowały, że system automatycznej rejestracji w Wielkiej Brytanii odniósł sukces to m.in.:
- zaangażowanie pracodawcy już na 12 miesięcy przed utworzeniem planu emerytalnego,
- model obsługi oparty na pracodawcy,
- model obsługi funduszu powierniczego,
- limit opłat (podobnie jak w Polsce),
- wykorzystanie technologii, aby proces był prosty i łatwo dostępny,
- wykorzystanie teorii impulsu w celu zwiększenia prawdopodobieństwa, że dana osoba zdecyduje się pozostać w programie emerytalnym,
- stopniowe zwiększanie minimalnych poziomów składek bardzo ułatwiło proces wdrażania oszczędzającym i pracodawcom.
Dan McLaughlin – Dyrektor Międzynarodowy, odpowiedzialny za prowadzenie globalnej oszczędnościowej platformy technologicznej Smart. Dołączył do Smart w 2016 roku jako Dyrektor ds. Publicznych i Międzynarodowych. Później skoncentrował się na rozwijaniu zagranicznych możliwości i relacji Smart. Posiada tytuł MBA, a przed dołączeniem do Smart był doradcą politycznym w Departamencie Biznesu, Innowacji i Umiejętności, gdzie doradzał ministrom w zakresie strategii biznesowej i innowacji.
Artykuł został opublikowany w Biuletynie PPK w ramach cyklu materiałów prezentujących systemy długoterminowego oszczędzania w innych krajach. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią Biuletynu – można go znaleźć tutaj. Archiwalne numery biuletynu znajdą Państwo w zakładce „Pliki do pobrania”.