29 sierpnia 2024
Według badania “Finanse młodych w czasach niepewności” zrealizowanego na zlecenie Autopay SA, ośmiu na dziesięciu młodych Polaków twierdzi, że odkłada pieniądze. Wśród wybieranych programów inwestycyjnych i oszczędnościowych największą popularnością cieszą się Pracownicze Plany Kapitałowe.
Ponad połowa badanych deklaruje, że celem oszczędzania jest dla nich zabezpieczenie przyszłości. Młodzi przede wszystkim planują przeznaczyć odłożone pieniądze na budowę / zakup domu lub mieszkania (43 proc.) czy wyjazd wakacyjny (37 proc.). Niewielu z nich jednak przeznacza je na inwestycje.
Do najpopularniejszych produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych należą konta i lokaty bankowe oraz gotówka. Jedynie co czwarty badany decyduje się na zainwestowanie zaoszczędzonych środków. Według deklaracji, powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim brak wiedzy na temat finansów i inwestowania (50 proc.), niewystarczające środki (34 proc.) oraz niechęć do podejmowania ryzyka (20 proc.). Inwestowanie jest popularniejsze wśród mężczyzn niż wśród kobiet. Co ciekawe, to mężczyźni wykazują większą awersję do ryzyka. Bardziej wierzą jednak w swoją wiedzę i umiejętności, mimo że według badania to kobiety mają większą znajomość produktów inwestycyjnych.
Źródło: Badanie “Finanse młodych w czasach niepewności”, Autopay
Wśród produktów oszczędnościowych, z których korzystanie najczęściej deklarują respondenci, dominują te najprostsze, czyli konta oszczędnościowe i lokaty oraz gotówka. Wielu badanych, chcąc zabezpieczyć swoją przyszłość, twierdzi, że odkłada pieniądze na emeryturę, korzystając z produktów takich jak Pracownicze Plany Kapitałowe czy Indywidualne Konto Emerytalne - mówi Nina Wadowska, PR Managerka w Autopay. Oszczędzanie w PPK deklaruje 35 proc. młodych osób, jest to zdecydowany lider wśród programów inwestycyjnych i oszczędnościowych. Kolejne popularne produkty to IKE lub IKZE (21 proc.), obligacje skarbowe (16 proc.) oraz kryptowaluty (12 proc.). Zdecydowanie częściej to mężczyźni korzystają z produktów takich jak PPK czy IKE. Kobiety wolą trzymać zaoszczędzone pieniądze na lokacie, koncie oszczędnościowym oraz w gotówce.
Badanie “Finanse młodych w czasach niepewności” zostało zrealizowane na zlecenie Autopay przez pracownię badawczą SATISFACE w marcu 2024 r. na reprezentatywnej grupie ogólnopolskiej 818 osób w wieku 18-34 lata metodą CAWI. Z raportem można zapoznać się tutaj.
(Marta Damm-Świerkocka)