19 maja 2022
Prezentujemy kolejny, majowy numer Biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych, uaktualniający dane o programie na 29 kwietnia br. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem „Stopy zwrotu funduszy PPK a horyzont inwestycyjny. Dlaczego warto pozostać w programie?” autorstwa Anny Maciochy oraz dr Wojciecha Nagela. W artykule Rona van Overhagena z Montae & Partners znajdziecie natomiast porównanie PPK i holenderskiego systemu emerytalnego.
Co nowego w PPK?
Według Ewidencji PFR liczba uczestników PPK wynosi aktualnie 2,35 mln osób i systematycznie rośnie. Aktualna partycypacja w programie kształtuje się na poziomie 32%. Największą popularnością PPK cieszy się w firmach, zatrudniających co najmniej 250 osób – tu do programu przystąpiło 47,5% uprawnionych. Nieco szybciej partycypacja rośnie w sektorze prywatnym, niż publicznym.
Co istotne, zmniejszył się średni koszt zarządzania PPK – aktualnie wynosi on 0,34% w skali roku. W kwietniu średni zysk uczestnika PPK wynosił w zależności od przypisanego funduszu zdefiniowanej daty od 87% do 104%.
Dlaczego warto pozostać w programie
Przy długoterminowym programie oszczędzania, jakim jest PPK, najważniejsze jest utrzymanie własnego, docelowego horyzontu inwestycyjnego. Ocena krótkoterminowych wyników funduszy PPK - ze względu na długoterminowy charakter programu - może prowadzić do błędnych wniosków i pochopnych decyzji w zakresie wcześniejszego wycofania środków. Kiedy powrócą czasy rentownych inwestycji? Między innymi o tym przeczytacie w artykule „Stopy zwrotu funduszy PPK a horyzont inwestycyjny. Dlaczego warto pozostać w programie?” autorstwa Anny Maciochy, ekspertki PFR Portal PPK oraz dr Wojciecha Nagela, przewodniczącego Rady Fundacji GPW.
Holenderski system emerytalny i PPK
Po blisko 10 latach debat, holenderski system emerytalny najprawdopodobniej ulegnie zmianie. Programy emerytalne o zdefiniowanym świadczeniu zastąpią te ze zdefiniowaną składką. Zmiany są konieczne, aby zwiększyć bezpieczeństwo finansowe pracowników po zakończeniu przez nich aktywności zawodowej. Taki też cel przyświecał twórcom polskiego programu PPK, którego rozwiązania mogą być wzorem do naśladowania. Procesowi zmian w systemie holenderskim pod kątem podobieństw i różnic w odniesieniu do wprowadzania PPK w Polsce przygląda się Ron van Overhagen - starszy konsultant międzynarodowy ds. benefitów w Montae & Partners.
Aktualności PPK
7 kwietnia odbyła się IV edycja gali przyznania nagród specjalnych w programie „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca”. Nagrodzono 13 pracodawców, którzy wykorzystując PPK jako element systemu benefitów pracowniczych osiągnęli wysoką partycypację w programie. Dowiedz się, kto został laureatem i obejrzyj relację z gali!
Sankcje UE po agresji Rosji na Ukrainę mogą dotknąć także uczestników PPK. Obowiązują zakazy zbycia, konwersji lub zamiany jednostek uczestnictwa funduszy na rzecz obywateli Rosji lub Białorusi, którzy nie są obywatelami państwa członkowskiego UE, ani nie mają zezwolenia na pobyt czasowy lub stały w państwie członkowskim. Instytucje finansowe są zatem zobowiązane m.in. do badania statusu pobytu uczestnika PPK, będącego obywatelem Rosji/Białorusi. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią biuletynu – można go znaleźć tutaj lub poniżej. Archiwalne numery biuletynu znajdują się w zakładce „Pliki do pobrania”.
Autor: Marta Damm-Świerkocka