24 maja 2024
20 maja br. w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych odbyła się konferencja „Inwestowanie i Oszczędzanie – diagnoza trendów, wyniki badań, rekomendacje”. Prelegenci przedstawiali między innymi pomysły na zwiększenie partycypacji w PPK.
W panelu „Oszczędzanie długoterminowe na cele emerytalne” o tym, czy wyniki funduszy zdefiniowanej daty zachęcają do uczestnictwa w PPK oraz jak skłonić aktywnych zawodowo do oszczędzania na przyszłość, rozmawiali Przemysław Jaworski (Skarbiec TFI), Paweł Jaroszek (ZUS), Małgorzata Rusewicz (IZFiA, IGTE) oraz Robert Zapotoczny (PFR Portal PPK). Panel poprowadził Wojciech Nagel (Fundacja GPW).
Zapotoczny przedstawił aktualne dane, dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych, które w tym roku świętują 5-lecie. Partycypacja w PPK, dzięki prowadzonej w sposób ciągły akcji informacyjnej, wciąż sukcesywnie rośnie. „Systemowo w Polsce oszczędza łącznie z PPK i innymi narzędziami, regulowanymi przez państwo, ponad 4 miliony ludzi. Na koniec ubiegłego tygodnia wartość aktywów netto, zgromadzonych przez uczestników PPK, przekroczyła 26 miliardów złotych. To jest największy system oszczędzania w Europie Środkowej. Ja jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Jak będzie wyglądała przyszłość? Nic tak dobrze nie wpływa na wzrost partycypacji jak pozytywny przykład kogoś, kto ma i utraconej szansy kogoś, kto nie wiadomo dlaczego dokonał opt-out na samym początku” – tłumaczył prezes PFR Portal PPK.
O potrzebie kontynuacji działań informacyjno-promocyjnych mówiła także Małgorzata Rusewicz, podkreślając rolę marketingu szeptanego w upowszechnianiu PPK. Wskazywała, że jest to bardzo opłacalny i najtańszy produkt inwestycyjny na rynku i należy pokazywać, ile zyskali uczestnicy PPK oraz ile mogą zyskać przystępujący do programu. „To jest najbardziej rozpoznawalny produkt wśród osób młodych. Kontynuacja działań promocyjnych, marketingowych, edukacyjnych to jest coś, co powinno zachęcić i myślę, że powinno również wspierać inne produkty i oferty, z którymi mamy do czynienia na rynku” – powiedziała.
Prelegenci zwracali także uwagę na potrzebę przeglądu systemu podatkowego, np. odnośnie do ograniczenia podatku Belki, co mogłoby zwiększyć zainteresowanie inwestowaniem w produkty giełdowe. Przemysław Jaworski zwracał uwagę na niechęć pracodawców do wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych, a co za tym idzie, mniejszą partycypację wśród zatrudnianych przez nich osób. Propozycją rozwiązania tego problemu mogłyby być na przykład ulgi dla pracodawców czy też uznanie PPK jako elementu certyfikowania ESG. Innym sposobem na budowanie edukacji finansowej może być Centralna Informacja Emerytalna, czyli system, w którym można sprawdzić wszystkie swoje oszczędności na przyszłość, a także przeprowadzać symulacje, co powinniśmy zrobić, by zabezpieczyć się na czas po zakończeniu pracy zawodowej.
Konferencja została zorganizowana przez Fundację GPW. Patronem honorowym była Giełda Papierów Wartościowych, natomiast partnerami merytorycznymi TFI PZU oraz Skarbiec TFI. Zapis konferencji można obejrzeć tutaj.
(Marta Damm-Świerkocka)