15 maja 2023
15 maja br. odbyła się konferencja ekspercka „Kobiety mają wybór”, organizowana w ramach projektu społecznego Fundacji PFR. Wprowadzenie do warsztatu „Dobrostan finansowy kobiet” zaprezentował Robert Zapotoczny, prezes zarządu PFR Portal PPK.
Polki aktywnie uczestniczą w życiu gospodarczym i społecznym, coraz mocniej też widać ich obecność w samorządach i organach zarządczych firm. Rozwój potencjału kobiet jest możliwy dzięki wsparciu w zakresie łączenia ról życiowych i wzmocnienia kompetencji w zawodach, które w najbliższej przyszłości będą potrzebne i dobrze płatne. Drogą do tego celu może być np. udział w ogólnopolskich wydarzeniach, zwiększających kompetencje kobiet z mniejszych miejscowości i obszarów wiejskich. Takim programem jest m.in. inicjatywa Fundacji PFR „Kobiety mają wybór”, cykl konferencji, organizowanych w kilku miastach w Polsce.
Na pierwszym spotkaniu w ramach projektu eksperci, przedstawiciele biznesu, administracji państwowej, organizacji pozarządowych i nauki omawiali w Warszawie kwestie związane z rolą Polek w życiu gospodarczym, społecznym i biznesie. W panelach „Przywództwo w sferze publicznej i biznesie w rękach kobiet” oraz „Wiele ról jedna kobieta – kobiety mają wybór” starali się wspólnie szukać rozwiązań do nowych wyzwań, stojących przed Polkami. Uczestnicy wydarzeń zapoznali się także z wynikami dwóch najnowszych raportów: „Kobiety mają wybór. Zmiana sytuacji kobiet w Polsce w XX i XXI wieku” Instytutu Pokolenia oraz „Sytuacja kobiet w Polsce z perspektywy społeczno-ekonomicznej” Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Gościem specjalnym wydarzenia był premier Mateusz Morawiecki oraz minister Marlena Maląg (MRiPS).
„Kobiety mają wybór” to nie tylko debaty, ale także edukacja z zakresu przedsiębiorczości, prowadzenia biznesu i inwestowania. Warsztaty „Dobrostan finansowy kobiet” otworzył Robert Zapotoczny, prezes zarządu PFR Portal PPK. Rezygnując z PPK, świadomie bądź nieświadomie rezygnujemy również z podwyżki i z dodatkowego bonusu. Dajmy sobie szansę, zacznijmy oszczędzać – mówił, zachęcając do logowania się w serwisie MojePPK. Uwierzcie mi, ktoś, kto się wcześniej nie logował, a jest w PPK, zawsze jest pozytywnie zaskoczony - podkreślał. Poza możliwością oszczędzania wraz z pracodawcą w takich programach jak PPK czy PPE, uczestniczki warsztatu mogły poznać także inne sposoby inwestowania i gromadzenia środków. O tworzeniu poduszki finansowej i inwestowaniu na przykładzie obligacji Skarbu Państwa, a także o programach oszczędnościowych IKE oraz IKZE opowiedział Patryk Wyczółkowski, ekspert PFR Portal PPK.
Partnerem projektu jest Fundacja Empiria i Wiedza oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Autor: Marta Damm-Świerkocka
Zdjęcia: Martyna Nowak/PFR Portal PPK