18 sierpnia 2023
Uczestnik PPK, po osiągnięciu 60. roku życia, może złożyć do instytucji finansowej wniosek o wypłatę środków zgromadzonych na jego rachunku PPK w formie świadczenia małżeńskiego.
Z takiego rozwiązania można skorzystać tylko wtedy, gdy małżonek uczestnika PPK ma zawartą umowę o prowadzenie PPK z tą samą instytucją finansową, również ukończył 60 lat, a ponadto małżonkowie wspólnie oświadczą, że chcą skorzystać z wypłaty świadczenia małżeńskiego.
Jak środki z PPK są przenoszone na rachunek małżeński
Zasilenie wspólnego rachunku małżeńskiego, z którego wypłacane jest świadczenie małżeńskie, środkami zgromadzonymi na indywidualnych rachunkach PPK małżonków następuje na wniosek małżonków o wypłatę środków zgromadzonych na ich rachunkach PPK w formie świadczenia małżeńskiego. W takim przypadku, po złożeniu wniosku, nastąpi odkupienie jednostek uczestnictwa zapisanych na indywidualnych rachunkach PPK małżonków, a następnie nabycie jednostek uczestnictwa za środki pieniężne uzyskane z tego odkupienia i zapisanie tych jednostek na wspólnym rachunku małżeńskim PPK.
- W przypadku, gdy małżonkowie mają rachunki indywidualne PPK w tej samej instytucji finansowej, jaką jest specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty (bez wydzielonych subfunduszy) albo fundusz emerytalny, instytucja finansowa otworzy wspólny rachunek małżeński w tym samym specjalistycznym funduszu inwestycyjnym otwartym (bez wydzielonych subfunduszy) albo w tym samym funduszu emerytalnym w celu wypłaty świadczenia małżeńskiego.
- Jeżeli małżonkowie mają indywidualne rachunki PPK w instytucji finansowej, jaką jest specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami, w tym samym subfunduszu lub w różnych subfunduszach, małżonkowie powinni wskazać jeden subfundusz wydzielony w tym funduszu, w którym zostanie otwarty wspólny rachunek PPK.
- Jeżeli małżonkowie mają indywidualne rachunki PPK w zakładzie ubezpieczeń, wyodrębnione w tym samym lub różnych ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych będących funduszami zdefiniowanej daty, małżonkowie powinni wskazać jeden z ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych będących funduszem zdefiniowanej daty, w którym zostanie wyodrębniony wspólny rachunek PPK.
Zasilenie wspólnego rachunku małżeńskiego wypłatami z indywidualnych rachunków PPK małżonków powinno obejmować całość środków zgromadzonych na rachunku PPK każdego z małżonków, zapisanych w subrejestrach wszystkich subfunduszy lub wyodrębnionych we wszystkich ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych będących funduszami zdefiniowanej daty, na podstawie jednej wskazanej umowy o prowadzenie PPK, zawartej w imieniu i na rzecz danego małżonka.
Małżonkom - po dokonaniu pierwszej wypłaty z rachunku małżeńskiego - instytucja finansowa powinna przekazać informację o wypłacie.
Autor: Natalia Duda