24 stycznia 2023
Dziennikarz „Rzeczpospolitej”, Piotr Skwirowski, w związku ze zbliżającym się autozapisem postanowił zapytać ekspertów, czy warto rezygnować z PPK. Pytani są zgodni i jednomyślnie zachęcają do pozostania w programie.
W artykule „Inflacja to argument za PPK”, który ukazał się 19 stycznia br. na łamach „Rzeczpospolitej”, autor odnosi się do publikacji w mediach, które w sposób krzywdzący informują o ponownym zapisie do Pracowniczych Planów Kapitałowych. O zdanie na temat programu zapytał ekspertów rynku emerytalnego i kapitałowego.
PPK korzystne w czasie inflacji
„Teraz, gdy mamy początek 2023 r. i kilkunastoprocentową inflację, zapisanie się do PPK czy właściwie pozwolenie na zapisanie nas do PPK jest dobrą decyzją” – mówi dr Marcin Wojewódka, ekspert Instytutu Emerytalnego, dodając, że warto zapisać się do PPK. Zwraca przy tym uwagę na korzystną konstrukcję programu, w tym wpłaty pracodawcy oraz dopłaty państwa, jak również sam proces inwestowania środków. Według niego PPK dzięki atrakcyjnej stopie zwrotu może być – na poziomie indywidualnym – narzędziem walki ze skutkami inflacji. „Z PPK mamy więcej, niż gdybyśmy uczestnikami PPK nie byli” – dodaje ekspert.
Atrakcyjna forma oszczędzania na emeryturę
Z kolei Marcin Materna, dyrektor Biura Analiz Rynków Kapitałowych w Millennium DM. odnosi się do krzywdzących mitów na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych i bezpieczeństwa powierzonych środków. Przekonuje, że nie warto wypisywać się z programu. „Wysoka inflacja przy wciąż niskich stopach procentowych nie jest wcale taka niekorzystna dla spółek, jak się wydaje, wiele wręcz poprawia zyski, powinno to więc być raczej zachętą do pozostania w PPK” – mówi ekspert. Kolejnym powodem, dla którego powinno się pozostać w PPK, są według Materny dopłaty pracodawcy. „Program PPK (…) ma swoje zalety w postaci dopłat od państwa i pracodawcy, które powodują, że obecnie jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych form oszczędzania na emeryturę” – dodaje.
Warto oszczędzać w PPK
„W PPK możemy wypłacać środki w dowolnym momencie, ale dzięki zapisowi możemy zobaczyć, jak w praktyce wygląda oszczędzanie w tej formie. Lepiej to sprawdzić w praktyce, niż zrezygnować od razu” – przekonuje Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting. Jego zdaniem obecna sytuacja na giełdzie zachęca do długoterminowego oszczędzania. Oszczędności na rachunku bankowym przy inflacji tracą na wartości i nie pracują, w przeciwieństwie do środków gromadzonych w PPK. W sytuacji, gdy emerytury z ZUS będą coraz niższe, należy budować i dywersyfikować dodatkowy kapitał.
PPK po prostu się opłaca
Eksperci w artykułach, dotyczących Pracowniczych Planów Kapitałowych, są zgodni – oszczędzanie w PPK po prostu się opłaca. Korzystna konstrukcja programu, dopłaty pracodawcy i państwa, efektywny system inwestowania oszczędności to tylko niektóre z zalet PPK. Warto wiedzieć więcej i podjąć decyzję w oparciu o racjonalne argumenty.
Artykuł Piotra Skwirowskiego „Inflacja to argument za PPK” można przeczytać tutaj.
Autor: Marta Damm-Świerkocka