6 sierpnia 2024
Pracodawca nalicza wpłaty do PPK także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Nie dotyczy to tylko sytuacji, gdy przed wypłatą wynagrodzenia uczestnik PPK złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK lub nastąpiło rozwiązanie umowy o zarządzanie PPK z instytucją finansową, która jest stroną umowy o prowadzenie PPK, zawartej w imieniu i na rzecz tego uczestnika.
Ustanie zatrudnienia nie ma zatem, co do zasady, wpływu na obowiązek naliczania i dokonywania wpłat do PPK. Nie ma przy tym znaczenia termin wypłaty wynagrodzenia. Oznacza to, że bez względu na to, czy wynagrodzenie zostało wypłacone uczestnikowi PPK w miesiącu następującym po miesiącu, w którym ustało zatrudnienie, czy np. po roku od ustania zatrudnienia, należy naliczyć od niego wpłaty do PPK.
Taki obowiązek istnieje oczywiście tylko w przypadku, gdy należność wypłacona uczestnikowi PPK spełnia definicję wynagrodzenia, zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy o PPK. Przez wynagrodzenie uczestnika PPK, stanowiące podstawę naliczenia wpłat do PPK, należy rozumieć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy (do tzw. trzydziestokrotności), oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Ważne: Lista uczestników PPK stanowi załącznik do umowy o prowadzenie PPK. Pracodawca ma obowiązek aktualizowania tej listy w taki sposób, że uzupełnia ją o kolejnych uczestników PPK. W razie ustania zatrudnienia uczestnika PPK, pracodawca nie wykreśla z niej tego uczestnika.
Pracodawca nie nalicza wpłat do PPK od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia, jeśli uczestnik złożył pracodawcy deklarację o rezygnacji jeszcze przed wypłatą tego wynagrodzenia.
Dla obowiązków pracodawcy znaczenie ma także to, czy po ustaniu zatrudnienia uczestnika PPK doszło do rozwiązania umowy o zarządzanie PPK z instytucją finansową, która jest stroną umowy o prowadzenie PPK zawartej w imieniu i na rzecz uczestnika PPK. Jeżeli ta umowa o zarządzanie PPK została rozwiązana, pracodawca nie nalicza, nie pobiera i dokonuje wpłat do PPK od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia, po rozwiązaniu umowy o zarządzanie PPK.
Autor: Łukasz Skoczeń