22 lutego 2022
- Dlaczego warto być w PPK
- Jak zmniejszyć wpłatę podstawową
- Z czym się wiąże deklaracja rezygnacji z PPK
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny program długoterminowego oszczędzania. Programem są objęci automatycznie pracownicy, którzy ukończyli 18 lat, ale nie ukończyli 55. roku życia, podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jeśli jesteś osobą między 55. a 70. rokiem życia, możesz przystąpić do PPK, zwracając się do pracodawcy z wnioskiem o zawarcie umowy o prowadzenie PPK w Twoim imieniu.
Na oszczędności w PPK składają się trzy źródła: Twój pracodawca, państwo oraz Ty, jako pracownik. Wpłata podstawowa pracodawcy to 1,5% Twojego wynagrodzenia brutto – może zostać zwiększona do maksymalnie 4%. Od państwa otrzymujesz wpłatę powitalną w wysokości 250 zł oraz dopłaty roczne – 240 zł. Twoja wpłata podstawowa to 2% pensji brutto, z możliwością zwiększenia do 4%.
Wpłatę podstawową pracownika można obniżyć
Dla pracowników, których łączne wynagrodzenie osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, przewidziano możliwość obniżenia wpłaty własnej. Obniżona wpłata własna może wynieść minimalnie 0,5% wynagrodzenia brutto. Jednocześnie wpłaty od pracodawcy i dopłaty od państwa nie zostają obniżone. W takiej sytuacji pracodawca wpłaca na Twój rachunek PPK co najmniej trzy razy więcej pieniędzy niż Ty. Aby obniżyć wpłatę własną, wystarczy złożyć mu tę deklarację.
Z czym wiąże się złożenie deklaracji rezygnacji?
Przez złożenie deklaracji rezygnacji z PPK pozbawiasz się dodatkowych środków, pochodzących od Twojego pracodawcy i państwa. Na stronie mojeppk.pl, w zakładce „Dla pracownika” znajduje się kalkulator, który pozwala orientacyjnie wyliczyć, ile możesz uzbierać do ukończenia sześćdziesięciu lat. Możesz to sprawdzić, klikając ten link.
Z pieniędzy, zgromadzonych w PPK, można skorzystać nie tylko po ukończeniu 60. roku życia. Oszczędzanie w PPK pozwala na skorzystanie ze zgromadzonych środków w celu pokrycia wkładu własnego przy kredycie hipotecznym na zakup mieszkania lub domu, czy w razie choroby Twojej lub Twoich bliskich. O wypłatach w takich przypadkach dowiesz się więcej z publikacji PFR Portal PPK „PPK w praktyce: Wypłata w sytuacjach szczególnych”.
Środki na rachunku PPK to Twoja prywatna własność. W każdej chwili możesz dokonać zwrotu, czyli wycofać zgromadzone oszczędności bez podawania przyczyny. Otrzymasz wtedy Twoje wpłaty oraz 70% wpłat pracodawcy (30% wpłat pracodawcy zasili Twoje konto w ZUS). Od zysków kapitałowych, wypracowanych przez część środków pochodzącą z wpłat pracownika i pracodawcy, zostanie odliczony 19% podatek Belki. Pamiętaj, aby dokonać zwrotu środków, nie musisz składać rezygnacji! Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić dzięki PPK już po pierwszym roku odkładania środków.
Jeśli chcesz zrezygnować z oszczędzania oraz dodatkowych pieniędzy od państwa i pracodawcy, możesz pobrać deklarację rezygnacji z zakładki Pliki do pobrania. Złożenie deklaracji rezygnacji oznacza, że pracodawca, od chwili jej złożenia, nie nalicza już wpłat na rachunek PPK uczestnika. Nie oznacza to jednak wypłaty środków, którą należy zlecić instytucji finansowej, prowadzącej Twój rachunek PPK. Możesz sprawdzić, jak duże są Twoje oszczędności na rachunku, logując się do serwisu MojePPK - www.rachunek.mojeppk.pl. Szczegółowe informacje dotyczące serwisu znajdziesz tutaj.
Nawet jeśli Twój pracodawca otrzymał od Ciebie deklarację rezygnacji, możesz w każdej chwili ponownie rozpocząć oszczędzanie w PPK. Wystarczy, że złożysz pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.
Autor: Martyna Nowak