30 czerwca 2022
Pracownicze Plany Kapitałowe to prosty i korzystny sposób gromadzenia oszczędności. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób przekonuje się do PPK.
Wyniki mówią same za siebie – osoby, które zarabiają średnią krajową i są w PPK od początku, mają od 87% do 102% więcej, niż same wpłaciły (dane z 31.05.2022 r.). Nie ma innego instrumentu finansowego na rynku, który dawałby tak duży zysk. Dlatego z programu korzysta już ponad 2,37 miliona osób, a ich liczba wciąż rośnie. Tylko w maju do PPK przystąpiło 20 tysięcy kolejnych pracowników, a w największych firmach już ponad 55% zatrudnionych oszczędza w programie.
Partycypacja w programie
W sumie od początku 2022 roku do końca maja partycypacja wg danych Ewidencji PFR wzrosła o 3,2% i osiągnęła poziom 34,4%. Do programu przystąpiło w tym czasie 70 000 nowych pracowników – to liczba mieszkańców średniej wielkości miasta. Przyrost uczestników PPK jest także widoczny w informacji dotyczącej pracowniczych planów kapitałowych (PPK) za I kwartał 2022 r., opublikowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego 27 czerwca br.
Duży wpływ na przyrost uczestników PPK ma nie tylko coraz większa wiedza o zasadach oszczędzania, ale także pozytywne informacje od osób, które przystąpiły do programu. Pokazując zyski, stają się oni najlepszymi ambasadorami programu. Dla wielu osób to jedyny sposób na gromadzenie oszczędności.
Nie jesteś w PPK? Daj sobie szansę!
Pracownicze Plany Kapitałowe to program dobrowolny dla pracownika. Wiele osób, nie znając zasad PPK, złożyło rezygnację z oszczędzania, tym samym nie otrzymując wpłat pracodawcy i dopłat państwa. Warto dać szansę programowi i zobaczyć, jak w prosty sposób można gromadzić oszczędności – nie tylko na jesień życia, ale także na cele krótkoterminowe. Pieniądze z PPK można bowiem wypłacić w każdym momencie, jedną dyspozycją z własnego rachunku PPK. Spróbuj! Złóż pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK lub – jeśli masz więcej niż 55 lat – wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK . Przekonaj się, że warto oszczędzać w programie. A jeśli nadal się wahasz lub potrzebujesz więcej informacji, porozmawiaj z uczestnikami PPK. Zapraszamy Cię także na bezpłatne webinaria.
Autor: Marta Damm-Świerkocka