13 lipca 2023
Jesteś w PPK, ale jeszcze nie sprawdzałeś stanu swoich środków? A może dopiero przystąpiłeś do programu i chciałbyś wiedzieć, co się dzieje z Twoimi oszczędnościami? Ten artykuł przeczytasz w 5 minut!
Gdzie są moje pieniądze w PPK?
Środkami, gromadzonymi w ramach PPK, zarządza instytucja finansowa, wybrana w Twojej firmie. Zapisując się do PPK (lub przystępując do programu w ramach autozapisu), powinieneś otrzymać od instytucji finansowej tzw. informacyjny pakiet powitalny. Wszystkimi formalnościami zajmuje się pracodawca – jeśli wskazał instytucji finansowej Twój adres e-mail, otrzymasz informacje mailowo. Jeśli nie – powinny przyjść pocztą.
Powitalny pakiet informacyjny dla uczestnika PPK od instytucji finansowej powinien zawierać informacje o tym, jak uzyskać dostęp do swego rachunku, w tym dane do logowania się. Od tej chwili możesz sprawdzać, jak przyrastają Twoje oszczędności oraz zarządzać swoimi środkami.
Jeśli masz problem z logowaniem lub chciałbyś wiedzieć, jakie dyspozycje możesz składać z poziomu rachunku PPK, zachęcamy do udziału w bezpłatnym, krótkim webinarium „PPK – gdzie są moje pieniądze?” w każdą środę o godz. 11:00.
Stan środków w PPK można także sprawdzić w prosty sposób w Serwisie MojePPK, jednak z tego poziomu nie można dokonywać żadnych dyspozycji. Informacje o serwisie znajdziesz tutaj.
Co się dzieje z moimi pieniędzmi w PPK?
Środki na rachunku PPK inwestowane są w ramach tzw. funduszy zdefiniowanej daty. To, do jakiego funduszu zostałeś przypisany, zależy od Twojego wieku, a dokładniej od roku, w którym osiągniesz 60 lat.
Portfel inwestycji każdego funduszu ma część udziałową (m.in. akcje, prawa poboru, tytuły uczestnictwa instytucji wspólnego inwestowania) i część dłużną (m.in. obligacje, bony skarbowe, listy zastawne, certyfikaty depozytowe lub inne zbywalne papiery wartościowe). Pierwsza część – nazwijmy ją skrótowo „akcje” – to inwestycje w instrumenty wyższego ryzyka, ale też mogące przynieść wyższe zyski. Druga – nazwijmy ją „obligacje” – wiążą się z mniejszym ryzykiem, ale też z mniejszym potencjałem stóp zwrotu.
W jaki sposób są inwestowane moje pieniądze?
Program PPK został pomyślany tak, że im bliżej emerytury jesteśmy, tym więcej oszczędności będzie inwestowane w „obligacje” – czyli te bezpieczniejsze instrumenty dłużne. Młodsi uczestnicy PPK będą przypisani do funduszy, które zawierają w swoich portfelach głównie akcje. Jeśli uczestnik PPK nie zmieni funduszu, do którego został automatycznie przypisany (a może to zrobić), będzie oszczędzał w sposób adekwatny do swojego wieku. Podział możliwości inwestowania w część udziałową i dłużną portfela funduszu PPK przedstawia w dużym uproszczeniu poniższa tabela:
Ryzyko inwestycyjne jest minimalizowane dzięki szczególnym rozwiązaniom wdrożonym w programie - począwszy od rygorystycznych warunków, które muszą spełniać instytucje zarządzające PPK, poprzez ustanowienie nad nimi kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, ustawowe uregulowanie zasad polityki inwestycyjnej zmieniającej się wraz z wiekiem uczestnika, aż do możliwości zmiany funduszu, w którym oszczędzamy.
Dowiedz się więcej o PPK
Chcesz dowiedzieć się więcej o programie? A może rozpoczynasz nową pracę i zastanawiasz się nad udziałem w PPK? Zapraszamy na bezpłatne szkolenie online „PPK dla pracownika”. Dowiesz się, co składa się na Twoje oszczędności, jak korzystać ze zgromadzonych środków, jak podwyższyć lub obniżyć wpłatę podstawową. W ciągu 60 minut ekspert w prosty sposób przedstawi Ci założenia programu, odpowiadając także na Twoje pytania. Uczestnictwo zostanie potwierdzone certyfikatem PFR Portal PPK. Webinarium odbywa się w każdy piątek o godz. 11:00.
Autor: Marta Damm-Świerkocka