29 czerwca 2022
Gościem na konferencji Aviva Investors Poland TFI był Alistair McQueen, Head of Savings & Reirement, w Aviva UK. Zadane pytania miały wskazać, w którą stronę Polska powinna pójść w przypadku PPK, by powtórzyć sukces planów, na których się wzorowała. Jak powiedział rozmówca, ciężko jest mu odnosić się do Polskich realiów, gdyż nie jest mieszkańcem z nad Wisły. Opowiedział zaś, jak wyglądało wdrożenie Workplace Pensions w UK.
Wdrożenie Workplace Pensions w UK
Wdrożenie programu emerytalnego z automatycznym zapisem w UK miało miejsce w drodze politycznego konsensusu – wszystkie partie i politycy jednogłośnie głosowali za wprowadzeniem możliwości długoterminowego oszczędzania z pracodawcą.
Kolejnym elementem był czas – program został zatwierdzony w 2002 roku, i w ciągu kolejnych 10 lat, udoskonalany tak, by w 2012 wystartować z gotowym produktem. Czynnik determinujący powodzenie to również zaufanie publiczne do produktów emerytalnych, które to są w Wielkiej Brytanii od ponad 300 lat. Zatem kultura zaufania jest mocno zakorzeniona w kraju prelegenta.
Powodzenie programu
Czynnik determinujący powodzenie to między innymi zaufanie publiczne do produktów emerytalnych, które to są w Wielkiej Brytanii od ponad 300 lat. Zatem kultura zaufania jest mocno zakorzeniona w kraju prelegenta.
Idąc dalej, śledząc determinanty sukcesu, następny z nich to łatwość oszczędzania. Tak jak w PPK, pracownicy nie musieli robić nic by znaleźć się w programie – jest to jedno z założeń programów z automatycznym zapisem. By w programie nie być, należało się specjalnie wypisać – co już jest problematyczne. Podobnie było z pracodawcami – 10 lat wstecz tylko 1/10 pracodawców oferowała możliwość oszczędzania w Workplace Pensions, dziś jest to każdy pracodawca. W przypadku pracowników, chęć uczestniczenia wzrastała miarowo – 10 lat temu 20% społeczeństwa oszczędzała z pracodawcą, zaś na ten moment współczynnik wzrósł do aż 90%.
Rozmowa z Alistairem McQueen
W dalszej części rozmowy podkreśla znaczenie edukacji w zakresie planów emerytalnych i konsekwencji, jakie rodzą się z braku oszczędności na emeryturze. Zgodne, wypracowane wspólnie ze wszystkimi opcjami politycznymi przekazy do społeczeństwa, mają ogromny wydźwięk i powodują zrozumienie wśród ludności. Starzejące się społeczeństwo, spodziewana niska emerytura powodują, iż narody powinny zacząć myśleć o jesieni życia.
Biorąc pod uwagę czynniki i czas, jaki legislacja miała na wprowadzenie w UK, można domniemywać, że obecna partycypacja na poziomie 30% w ciągu 2 lat od wprowadzenia, będzie równie szybko przyrastać jak u sąsiadów zza kanału La Manche. Budowa zaufania do oszczędzania na emeryturę i tworzenie środowiska sprzyjającego odkładaniu środków, zrodzą w społeczeństwie podwaliny do sukcesu Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Całe wystąpienie można obejrzeć na YouTuube Pracownicze Plany Kapitałowe po kliknięciu tutaj oraz poniżej.
Autor: Agnieszka Husejnow-Perczyńska