18 stycznia 2023
Zapraszamy do lektury styczniowego numeru Biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych, uaktualniającego dane o programie na 31 grudnia 2022. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem o słoweńskim systemie emerytalnym oraz informacjami na temat konkursu wiedzy „Akademia Korzyści PPK”, który właśnie wystartował.
Bieżące dane o PPK
Grudzień to kolejny miesiąc dynamicznego wzrostu wartości aktywów netto (WAN) funduszy zdefiniowanej daty. W porównaniu m/m zanotowano wzrost WAN o 459 mln złotych, co daje w sumie blisko 12 mld zł. W grudniu do programu przystąpiło kolejne 20 tys. nowych uczestników PPK. W sumie w programie uczestniczy już 2,52 mln pracowników (partycypacja 34,6%), dla których prowadzone jest 2,86 mln rachunków PPK. Partycypacja wyraźnie rośnie w przedsiębiorstwach, które jako pierwsze wdrażały PPK – w firmach zatrudniających ponad 250 osób wynosi 52,2%. Wzrost widać zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, choć nadal istnieje wyraźna dysproporcja między tymi sektorami.
Średni koszt zarządzania funduszami przez instytucje finansowe oferujące prowadzenie PPK pozostał bez zmian i kształtuje się na poziomie 0,346%, a zatem dużo niżej niż wartość dopuszczona ustawą. Zysk uczestnika PPK zarabiającego 5 300 zł, oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od grupy FZD wynosi od 89% do 99%.
Słoweński system emerytalny
Około 60% wszystkich osób zatrudnionych w Słowenii posiada prywatny plan emerytalny. Jeśli jednak skorygujemy tę liczbę i odejmiemy uczestników programu emerytalnego dla urzędników (ok. 240 000 osób), który jest obowiązkowy, wskaźnik partycypacji wynosi ok. 35%. Dodatkowo blisko jedna trzecia uczestników (32%) była w ubiegłym roku nieaktywna, co oznacza, że w 2021 roku nie wpłacali żadnych składek. W części biuletynu poświęconej analizom Žiga Vižintin, doradca Zarządu Towarzystwa Emerytalnego Pokojninska družba A, d.d. - jednego z wiodących dostawców dodatkowych ubezpieczeń emerytalnych w Słowenii - wyjaśnia, z jakimi wyzwaniami mierzy się słoweński system emerytalny.
Statystyczne podsumowanie 2022 roku w PPK
Rok 2022 był pierwszym pełnym rokiem, w którym udostępnialiśmy państwu Biuletyn PPK. Prezentowane przez nas comiesięczne informacje pozwalają na pełne statystyczne podsumowanie funkcjonowania programu w minionym roku oraz wysunięcie pewnych wniosków. Pomimo zawirowań na rynkach finansowych, mających wpływ na wyniki osiągane przez fundusze zdefiniowanej daty zarządzające środkami zgromadzonymi w programie, uczestnicy PPK miniony rok mogą uznać za udany.
Aktualności PPK
16 grudnia 2022 r. nastąpiło połączenie subfunduszy wydzielonych w ramach dwóch funduszy zdefiniowanej daty zarządzanych przez PFR TFI. Z dniem połączenia, uczestnicy BPS Emerytura PPK SFIO stali się uczestnikami PFR PPK SFIO. Podmioty zatrudniające oraz uczestnicy PPK nie muszą podejmować w związku z tym żadnych działań.
Z kolei 16 stycznia 2023 r. na stronie https://konkurs.mojeppk.pl/ ruszyła „Akademia Korzyści PPK”, konkurs wiedzy dla uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych. Celem Akademii jest przedstawienie zasad funkcjonowania programu i tym samym zachęcenie do oszczędzania w PPK. Dodatkowo do wygrania są atrakcyjne nagrody pieniężne, a ich łączna pula wynosi ponad milion złotych. O „Akademii Korzyści PPK” więcej piszemy tutaj.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią biuletynu – można go znaleźć tutaj. Archiwalne numery biuletynu znajdą Państwo w zakładce „Pliki do pobrania”.
Autor: Marta Damm-Świerkocka