20 września 2024
Zachęcamy do lektury wrześniowego numeru Biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych, uaktualniającego dane o programie na 31 sierpnia 2024 r.
W biuletynie znajdą Państwo także materiał Roberta Zapotocznego, podsumowujący 5 lat PPK oraz artykuł o wprowadzeniu w Irlandii programu emerytalnego opartego na autozapisie. Jego autorem jest Jerry Moriarty, prezes i członek zarządu IAPF, organizacji reprezentującej oszczędzających na emeryturę w Irlandii.
Ponadto w ramach aktualności przypominamy, jak złożyć dyspozycję dotyczącą środków z rachunku PPK oraz wyjaśniamy, w jakich sprawcach uczestnik PPK składa wnioski i deklaracje swojemu pracodawcy. Zapraszamy także na trwające cykliczne szkolenia z zakresu PPK dla uczestników oraz osób, zajmujących się obsługą programu – wszystkie webinaria są bezpłatne.
Bieżące dane o PPK
W biuletynie prezentujemy dane o programie z 31 sierpnia 2024 r. Wszystkie dane pochodzą z Ewidencji PPK, prowadzonej przez PFR SA.
W Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy obecnie 3,58 mln osób, z czego 94,11% stanowią osoby narodowości polskiej. W ciągu ostatniego miesiąca do programu dołączyło 22,5 tysiąca osób. Statystyczny uczestnik programu jest w większości mężczyzną i ma średnio 39 lat. Udział pracowników w PPK waha się od 77,56% w firmach zatrudniających ponad 250 osób do 33,59% w firmach zatrudniających poniżej 20% oraz w sektorze publicznym. Ogólna partycypacja w programie wynosi 48,76%. Wzrosła także do 325 tys. liczba podmiotów, umożliwiających swoim pracownikom udział w Pracowniczych Planach Kapitałowych.
Wartość aktywów netto (WAN) funduszy zdefiniowanej daty wzrosła o 910 mln złotych i tym samym przekroczyła 28,28 mld złotych. Na rachunki uczestników PPK wpłynęły do tej pory z Funduszu Pracy wpłaty powitalne w łącznej kwocie 830 mln złotych. Wzrost o 10 mln m/m jest związany z przekazanymi wpłatami powitalnymi za II kwartał 2024 r. Zysk statystycznego uczestnika PPK (zarabiającego do końca 2023 r. 5 300 zł i od 2024 r. 7 000 zł), oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od grupy FZD wyniósł od 125% do 164%.
5 lat PPK: najważniejszy rozdział w historii polskiego oszczędzania
Pięć lat to dla PPK okres dynamicznego rozwoju i budowania solidnych fundamentów materialnych i mentalnych pod przyszłe życie wszystkich oszczędzających w Polsce. Wdrożenie systemu i związana z tym kampania edukacyjna doprowadziły do wzrostu świadomości społeczeństwa na temat konieczności oszczędzania. „Cieszę się, że udało nam się osiągnąć tak wiele w tak krótkim czasie” – mówi Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK, w artykule podsumowującym pięciolecie Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Automatyczny zapis w Irlandii
Tylko 50% ogółu pracowników w Irlandii posiada jakiekolwiek oszczędności emerytalne poza pierwszym filarem. Irlandzki rząd podejmuje szereg działań, aby zapewnić stabilność państwowej emerytury i przygotować się na zmiany demograficzne. O tym, w jaki sposób program emerytalny oparty na automatycznym zapisie ma poradzić sobie ze starzeniem się społeczeństwa pisze Jerry Moriarty - prezes i członek zarządu IAPF, organizacji reprezentującej oszczędzających na emeryturę w Irlandii.
Aktualności PPK
W ramach aktualności przypominamy, że Serwis MojePPK umożliwia uczestnikowi PPK sprawdzenie stanu oszczędności na wszystkich jego rachunkach PPK. Aby złożyć dyspozycję dotyczącą środków z rachunku PPK, trzeba skontaktować się z instytucją finansową prowadzącą ten rachunek. Wyjaśniamy też w jakich sprawach uczestnik PPK składa wnioski i deklaracje swojemu pracodawcy, a w jakich instytucji finansowej, prowadzącej rachunek PPK.
Dodatkowo prezentujemy wykaz bezpłatnych szkoleń na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych - zarówno dla uczestników programu, jak i pracodawców. Cykliczne webinaria prowadzone są przez ekspertów PFR Portal PPK.
Z pełną treścią biuletynu PPK można zapoznać się tutaj. Archiwalne numery biuletynu znajdą Państwo w zakładce „Pliki do pobrania”.
W przypadku wykorzystania materiałów z biuletynu prosimy o oznaczenie źródła informacji, tj. PFR Portal PPK.
(Marta Damm-Świerkocka)