15 września 2023
Zachęcamy do lektury wrześniowego numeru Biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych, uaktualniającego dane o programie na 31 sierpnia 2023 r.
Zapraszamy także do zapoznania się artykułem prof. Thomasa Posta o szwedzkim systemie emerytur składkowych (ang. Premium Pension) oraz analizą pokazującą, jaki wpływ na stopy zwrotu z inwestycji w PPK miały decyzje Rady Polityki Pieniężnej o zmianie stóp procentowych. W ramach aktualności informujemy o podpisaniu przez Prezydenta RP ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej oraz ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym.
Bieżące dane o PPK
W biuletynie prezentujemy dane o programie z 31 sierpnia 2023 r. Wszystkie dane pochodzą z Ewidencji PPK, prowadzonej przez PFR SA.
W Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy obecnie 3,35 mln osób z 313 tys. podmiotów, co oznacza wzrost m/m o blisko 20 tysięcy nowych uczestników. Aktualna partycypacja w programie wynosi 44,60%, przy czym w firmach zatrudniających ponad 250 osób zbliża się do poziomu 70% (69,36%). Nadal prym wiedzie sektor prywatny, z partycypacją 50,85%. Partycypacja w sektorze publicznym jest o połowę niższa.
Wartość aktywów netto (WAN) funduszy zdefiniowanej daty wzrosła o 46 mln złotych i wynosi aktualnie 18,04 mld złotych. Oznacza to - w stosunku do danych z końca stycznia bieżącego roku - wzrost o ponad 5 mld złotych!
Suma wpłat pracodawców wynosi ponad 7 mld, a suma wpłat uczestników 9 mld. Funduszami zarządza 17 instytucji finansowych, średni koszt prowadzenia PPK kształtuje się na niezmiennie niskim poziomie 0,333%. Uczestnik PPK, zarabiający 5 300 zł, oszczędzający w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od grupy FZD osiągnął zysk od 116% do 137%.
Program emerytalny powinien oferować możliwości wyboru
o zdefiniowanej składce), problem niskiego zaangażowania rozwiązałby się sam. Wyniki badań przeprowadzonych w Szwecji na grupie uczestników programów emerytalnych podważają tę tezę. Osoby, które mają wiele możliwości wyboru, doceniają ich istnienie, ale rzadko z nich korzystają. O tym, co jeszcze pokazały badania szwedzkiego systemu emerytalnego, można przeczytać w artykule prof. Thomasa Posta „Doceniane, ale skomplikowane wybory emerytalne?”.
Stopy zwrotu w PPK a decyzje Rady Polityki Pieniężnej
Analiza wyników dwóch funduszy zdefiniowanej daty: 2025 i 2060 pokazuje, że obniżce referencyjnych stóp procentowych towarzyszył wzrost stóp zwrotu funduszy PPK. Jeśli warunki i wnioski z tej obserwacji powtórzą się w przyszłości, to można przypuszczać, że gdyby w najbliższych
miesiącach Rada Polityki Pieniężnej zapoczątkowała cykl obniżek referencyjnych stóp procentowych, mogłoby to skutkować wzrostem stóp zwrotu funduszy PPK. Jaki wpływ na stopy zwrotu z inwestycji w PPK miały decyzje Rady Polityki Pieniężnej można przeczytać w artykule Kamila Prokopa oraz Arthura Wierniewskiego z Biura Finansów, Analiz i IT PFR Portal PPK.
Aktualności PPK
W aktualnościach PPK informujemy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym, który będzie mógł być oferowany we wszystkich państwach UE oraz o Centralnej Informacji Emerytalnej, dzięki której użytkownik będzie mógł na bieżąco sprawdzać, w jednym miejscu, jakie produkty emerytalne posiada, jaki jest aktualny stan zgromadzonych przez niego środków i jaki będzie ich szacowany wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.
Prezentujemy także bieżące, bezpłatne szkolenia z zakresu Pracowniczych Planów Kapitałowych, zarówno dla uczestników, jak i osób odpowiedzialnych za obsługę PPK.
Z pełną treścią biuletynu PPK można zapoznać się tutaj. Archiwalne numery biuletynu znajdą Państwo w zakładce „Pliki do pobrania”.
Autor: Marta Damm-Świerkocka