17 lipca 2023
Zachęcamy do lektury lipcowego numeru Biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych, uaktualniającego dane o programie na 30 czerwca 2023 r. Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem wiceprezesa PFR SA Bartosza Marczuka o Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE) oraz z relacją z VI gali wręczenia wyróżnień Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca.
Ponadto w tym numerze biuletynu, w ramach aktualności, przypominamy o obowiązku sprawdzenia na początku lipca stanu partycypacji w PPE. Informujemy też - w związku ze zmianą wysokości płacy minimalnej od lipca br. - ile maksymalnie może zarabiać uczestnik PPK, który chciałby obniżyć wysokość swojej wpłaty podstawowej do tego programu. Na koniec przypominamy o trwających cyklicznych szkoleniach z zakresu PPK – udział w webinariach jest bezpłatny.
Bieżące dane o PPK
W biuletynie prezentujemy dane o programie z 30 czerwca 2023 r. Wszystkie dane pochodzą z Ewidencji PPK, prowadzonej przez PFR SA.
W Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy obecnie 3,32 mln osób z 312 tys. podmiotów, co oznacza wzrost m/m o kolejne 10 tysięcy nowych uczestników. To o 740 000 więcej, niż w marcu br. Aktualna partycypacja w programie osiągnęła 44,00%. W firmach zatrudniających ponad 250 osób, które jako pierwsze przystępowały do PPK, partycypacja zbliża się do 70% (68,21%).
Wartość aktywów netto (WAN) funduszy zdefiniowanej daty wzrosła o 934 mln złotych i wynosi aktualnie 16,61 mld złotych. Według źródła środków, 51,12% to wpłaty pracowników, 38,85% wpłaty pracodawców, a 10,03% dopłaty od państwa. Funduszami zarządza 17 instytucji finansowych, a średni koszt prowadzenia PPK kształtuje się na niezmiennym poziomie 0,333%. Zysk uczestnika PPK zarabiającego 5 300 zł, oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., wciąż wzrasta i na koniec czerwca wyniósł w zależności od grupy FZD od 115% do 136%.
Emerytura w smartfonie – czym będzie CIE?
7 lipca Sejm podjął decyzję o powołaniu do życia Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Choć proces legislacyjny nie jest jeszcze zakończony, można niemal z pewnością przyjąć, że w Polsce powstanie system, który da wszystkim Polakom między innymi możliwość komfortowego sprawdzania stanu wszystkich kont emerytalnych, szacowania przyszłego świadczenia, podejmowania świadomej decyzji o strategii długoterminowego oszczędzania, zmiany danych osobowych czy cyfrowego uzupełniania danych beneficjentów, dziedziczących pieniądze po naszej śmierci. O tym, na jakie wyzwania odpowiada CIE, w artykule „Emerytura w smartfonie” pisze Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR SA.
VI edycja programu „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca”
Celem zainaugurowanego przez PFR Portal PPK w 2019 roku programu „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca” jest wyróżnienie przedsiębiorców, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem we wdrażaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) w swoich firmach, budując - dzięki życzliwej i otwartej postawie - wysoką partycypację w programie. W czerwcu br. odbyła się VI edycja programu. Jakie firmy wyróżniono? Zachęcamy do zapoznania się z relacją z gali.
Aktualności PPK
W ramach aktualności przypominamy o obowiązku sprawdzenia na początku lipca stanu partycypacji w PPE przez podmioty, które nie wdrożyły PPK z uwagi na prowadzenie PPE. Informujemy też – w związku ze zmianą wysokości płacy minimalnej od lipca br. - ile maksymalnie może zarabiać uczestnik PPK, który chciałby obniżyć wysokość swojej wpłaty podstawowej do tego programu.
Ponadto zapraszamy na szkolenia online, podczas których w przystępny sposób wyjaśniamy działanie programu PPK. Udział we wszystkich webinariach jest bezpłatny. Oferujemy szkolenia dedykowane pracownikom kadr i płac, uczestnikom PPK, a także osobom, które stoją przed podjęciem decyzji o udziale w programie.
Z pełną treścią biuletynu PPK można zapoznać się tutaj. Archiwalne numery biuletynu znajdą Państwo w zakładce „Pliki do pobrania”.
Autor: Marta Damm-Świerkocka