16 maja 2023
Zachęcamy do lektury podwójnego numeru Biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych, uaktualniającego dane o programie na 7 maja 2023. Zapraszamy także do zapoznania się z relacją z konferencji międzynarodowej "Społeczeństwo, gospodarka i finanse w obliczu zmienności rynku i demografii", która odbyła się 19.04.2023 r. w Warszawie.
Bieżące dane o PPK
By nie podawać danych dot. PPK w trakcie trwania ponownego autozapisu, w kwietniu br. wstrzymaliśmy wydanie biuletynu. Prezentujemy zatem Państwu aktualne dane o programie z 7 maja 2023 r., porównując je do ostatnich publikowanych danych z 27 lutego 2023 r.
Aktualnie w Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy 3,3 mln osób z 311 tys. podmiotów. Oznacza to wzrost względem lutego br. o 820 tys. osób. Przełożyło się to także na wzrost ilości rachunków PPK (z 2,94 mln do 3,76 mln) oraz partycypacji (z 35,33% do 43,70%). Pod względem wielkości przedsiębiorstw, najwyższa partycypacja nadal obserwowana jest w firmach, zatrudniających ponad 250 osób - 67,37%. Dynamicznie wzrosła partycypacja w sektorze prywatnym, zbliżając się do 50% (49,77%). Wśród województw prym wiedzie mazowieckie, z partycypacją 59,90%.
Wraz ze wzrostem liczby uczestników, rośnie także wartość aktywów netto (WAN) funduszy zdefiniowanej daty i wynosi aktualnie 14,87 mld złotych. Uczestnicy PPK otrzymali dotychczas 1,064 mld dopłat rocznych oraz 608 mln wpłat powitalnych.
Średni koszt zarządzania funduszami przez instytucje finansowe oferujące prowadzenie PPK kształtuje się na poziomie 0,333%, a zatem dużo niżej niż wartość dopuszczona ustawą. Zysk uczestnika PPK zarabiającego 5 300 zł, oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od grupy FZD wyniósł od 108% do 119%.
Relację z konferencji podsumowującej ponowny autozapis znajdą Państwo tutaj.
Wyzwania emerytalne i demograficzne zmieniającego się świata
19 kwietnia br. w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się konferencja „Społeczeństwo, gospodarka i finanse w obliczu zmienności rynku i demografii”. Jej celem była przede wszystkim wymiana doświadczeń w zakresie europejskich systemów długoterminowego
oszczędzania. Rozmawiano również o rynku benefitów zmieniającego się społeczeństwa, a także oceniano wpływ wojny w Ukrainie na portfele inwestycyjne. Organizatorami konferencji byli: PFR Portal PPK oraz Fundacja GPW. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Ambasada Brytyjska. Zachęcamy do przeczytania relacji z tego wydarzenia.
Z pełną treścią biuletynu PPK można zapoznać się tutaj. Archiwalne numery biuletynu znajdą Państwo w zakładce „Pliki do pobrania”.
Autor: Marta Damm-Świerkocka