15 czerwca 2022
Prezentujemy kolejny, czerwcowy numer Biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych, uaktualniający dane o programie na 31 maja br. Poza informacjami pochodzącymi z Ewidencji PFR, w publikacji znajdą Państwo także dokładne omówienie nowelizacji ustawy o PPK oraz aktualności, związane z programem.
Wzrasta wartość aktywów funduszy zdefiniowanej daty
Według Ewidencji PFR aktualna partycypacja w programie kształtuje się na poziomie 34,4 %, co daje wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca aż o 2,4%. Aktualnie w programie uczestniczy 2,37 mln osób, czyli o 20 tysięcy osób więcej, niż miesiąc wcześniej. Największą popularnością PPK cieszy się niezmiennie w firmach, zatrudniających co najmniej 250 osób – tu do programu przystąpiło 55% uprawnionych. W pozostałych przedsiębiorstwach i jednostkach sektora publicznego partycypacja wyrównuje się i wynosi od 23,9% do 24,3%.
Co istotne, po chwilowych spadkach wzrasta wartość aktywów netto (WAN) funduszy zdefiniowanej daty. W porównaniu do kwietnia, w maju wartość aktywów zwiększyła się o 340,21 mln złotych i wynosi 8,94 mld.
Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja
Zmiany w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych oraz w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy zostały wprowadzone ustawą z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz.U. z 2022 r. poz. 1079). Nowe regulacje mają na celu uproszczenie funkcjonowania PPK oraz uwzględniają wiele istotnych postulatów z rynku.
Większość zmian w ustawie o PPK oraz zmiany w ustawie o PIP weszły w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia, czyli 4 czerwca 2022 r. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym wykazem zmian w przepisach dotyczących PPK wraz z komentarzem. Pracowników kadr i płac zachęcamy do udziału w bezpłatnych webinariach, omawiających zmiany w obsłudze PPK.
Aktualności PPK
Do 30 października br. można zgłaszać prace na konkurs o nagrodę Prezesa Zarządu GPW.
W tym roku zostaną nagrodzone najlepsze prace doktorskie, magisterskie i licencjackie na temat rynku kapitałowego. Organizatorem konkursu jest Fundacja Giełdy Papierów Wartościowych, a patronami konkursu są: GPW, PFR Portal PPK oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami. PFR Portal PPK jest także patronem nagrody specjalnej za pracę licencjacką lub magisterską na temat długoterminowego oszczędzania i inwestowania.
1 lipca br. wchodzą w życie zmiany w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych
Dwa razy w roku pracodawca będzie przekazywać Polskiemu Funduszowi Rozwoju oświadczenie o liczbie swoich pracowników oraz uczestników PPE. Oświadczenie to trzeba będzie przekazać do 31 stycznia oraz do 31 lipca w danym roku kalendarzowym. Regulacja ta ma istotne znaczenie z uwagi na art. 133 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, przewidujący możliwość niestosowania tej ustawy przez podmiot prowadzący PPE, który w dniu objęcia go przepisami ustawy o PPK prowadził PPE, w którym uczestniczyło co najmniej 25% osób zatrudnionych w tym podmiocie, oraz naliczał i odprowadzał składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia. Zgodnie z art. 133 ust. 2 ustawy o PPK, podmiot zatrudniający traci wskazane wyżej uprawnienie m.in. począwszy od dnia następującego po dniu 1 stycznia albo 1 lipca danego roku, jeżeli według stanu na ten dzień w PPE uczestniczy mniej niż 25% osób zatrudnionych w tym podmiocie. Więcej na ten temat znajdziecie Państwo w biuletynie.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią biuletynu – można go znaleźć tutaj lub poniżej. Archiwalne numery biuletynu znajdują się w zakładce Pliki do pobrania.
Autor: Marta Damm-Świerkocka