16 sierpnia 2024
Prezentujemy Państwu sierpniowy numer Biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych, uaktualniający dane o programie na 31 lipca 2024 r. Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem na temat zmian zachodzących na niemieckim rynku emerytalnym.
Ponadto w tym numerze biuletynu, w ramach aktualności, informujemy, że blisko 94,5 tys. uczestników PPK otrzymało w sierpniu wpłaty powitalne. Wszystkim uczestnikom PPK przypominamy także, dlaczego warto wskazać instytucji finansowej osobę lub osoby uprawnione, które - po śmierci danego uczestnika PPK – mają otrzymać środki zgromadzone na jego rachunku PPK.
Bieżące dane o PPK
W biuletynie prezentujemy dane o programie, aktualne na dzień 31 lipca 2024 r. Wszystkie dane pochodzą z Ewidencji PPK, prowadzonej przez PFR SA.
W Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy obecnie 3,56 mln osób z 324 tys. podmiotów, co oznacza wzrost m/m o 30 tysięcy osób. Jednocześnie liczba aktywnych rachunków PPK wynosi 4,21 mln. Aktualna partycypacja w programie wynosi 48,38%, przy czym wciąż dynamiczniej rośnie w sektorze prywatnym niż publicznym.
Wartość aktywów netto (WAN) funduszy zdefiniowanej daty nieznacznie zmalała o 86 mln złotych i wynosi aktualnie 27,37 mld złotych, co może być spowodowane przecenami na rynku akcji. Ze względu na źródła środków w PPK, 51,61% stanowią wpłaty pracownika (14,13 mld złotych), 39,24% wpłaty pracodawcy (10,74 mld złotych) oraz 9,14% dopłaty państwa (2,5 mld złotych).
Funduszami zarządza 17 instytucji finansowych, a średni koszt prowadzenia PPK wynosi niezmiennie 0,331%. Roczne średnie opłaty za zarządzanie wraz z innymi kosztami administracyjnymi lub operacyjnymi oraz kosztami transakcji również pozostają bez zmian i wynoszą 1,08% inwestycji rocznie.
W programie najwięcej uczestników (94,12%) jest narodowości polskiej. Kolejne trzy narodowości to ukraińska, białoruska i indyjska. Zysk statystycznego uczestnika PPK (zarabiającego do końca 2023 r. 5 300 zł i od 2024 r. 7 000 zł), oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od grupy FZD wyniósł od 129% do 165%.
Rozszerzenie systemu emerytur kapitałowych w Niemczech
W raporcie rocznym za rok 2023 Niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych (SVR) podsumowała wpływ zmian demograficznych, w szczególności starzenia się społeczeństwa, na finanse emerytalne. Ponadto Grupa Robocza, składająca się z ekspertów branży emerytalnej, zaproponowała reformę kapitałowych świadczeń emerytalnych, tak aby w przyszłości system był bardziej wiążący i prostszy i jednocześnie bardziej efektywny w obszarze zysków przy niższym koszcie zarządzania. O wyzwaniach, stojących przed niemieckim systemem emerytur kapitałowych, pisze Marlene Haupt - profesor ekonomii i polityki społecznej na Uniwersytecie Ravensburg-Weingarten (RWU).
Aktualności PPK
Nowe wpłaty powitalne wpłynęły już na rachunki PPK. Łączna kwota wpłat powitalnych dla uczestników PPK, którzy spełnili przesłanki do otrzymania tej wpłaty w drugim kwartale br., to 23,6 mln zł. W sierpniu br. środki te trafiły do blisko 94,5 tys. uczestników PPK.
W ramach aktualności przypominamy także, dlaczego warto wskazać osobę uprawnioną do środków z PPK po śmierci uczestnika tego programu. Uczestnik PPK może wskazać instytucji finansowej, prowadzącej jego rachunek PPK, osobę lub osoby uprawnione, które mają - po jego śmierci - otrzymać środki zgromadzone na tym rachunku PPK. Środki te nie wejdą do spadku po uczestniku PPK.
Zachęcamy również do udziału w bezpłatnych, cyklicznych szkoleniach online z zakresu Pracowniczych Planów Kapitałowych – zarówno dla uczestników lub potencjalnych uczestników programu, jak również dla osób, odpowiedzialnych za prowadzenie PPK w firmach.
Z pełną treścią biuletynu PPK można zapoznać się tutaj. Archiwalne numery biuletynu znajdą Państwo w zakładce „Pliki do pobrania”.
W przypadku wykorzystania materiałów z biuletynu prosimy o oznaczenie źródła informacji, tj. PFR Portal PPK.
Autor: Marta Damm-Świerkocka