13 września 2022
Prezentujemy Państwu wrześniowy numer Biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych, uaktualniający dane o programie na 31 sierpnia br. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem Roberta Zapotocznego, prezesa PFR Portal PPK o rosnących potrzebach starzejącego się społeczeństwa.
Bieżące dane o PPK
Zgodnie z informacjami z Ewidencji PFR, kolejne osoby przekonują się do oszczędzania w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W ciągu miesiąca liczba uczestników PPK zwiększyła się o 20 000 osób, a aktualna partycypacja w programie wynosi 33,1%, co daje 2,44 mln oszczędzających. Najwyższa partycypacja jest w województwie mazowieckim – 45,8%. Co ważne, rośnie także liczba podmiotów, umożliwiających swoim pracownikom udział w Pracowniczych Planach Kapitałowych – w ciągu miesiąca przybyło ich 430.
Wciąż rośnie także wartość aktywów. W porównaniu do lipca, zanotowano wzrost o 177,4 mln złotych, co daje w sumie 9,77 mld złotych. Tylko połowa tej kwoty to wpłaty pracowników (50,6%), pozostała suma to wpłaty od pracodawcy (38,36%) oraz państwa (11,04%).
Konieczność oszczędzania na jesień życia
Wraz z wiekiem coraz więcej osób zmuszonych jest do korzystania z usług zdrowotnych i opiekuńczych, często o charakterze komercyjnym. Przewiduje się, że średnio w 19 państwach członkowskich UE i regionach, w przypadku około 75% osób starszych, wymagających opieki długoterminowej, gdyby osoby te płaciły za usługi opieki domowej pełną cenę, bez ochrony socjalnej, pozostałby im dochód obniżony do poziomu poniżej progu „zagrożenia ubóstwem”. To kolejny argument – poza spadkiem stopy zastąpienia - za tym, że gromadzenie dodatkowych oszczędności na okres po zakończeniu aktywności zawodowej jest konieczne. O zależnościach między potrzebami osób starszych a zgromadzonym kapitałem przeczytacie w artykule „Rosnące potrzeby starzejącego się społeczeństwa” Roberta Zapotocznego, prezesa PFR Portal PPK.
Aktualności PPK
W aktualnościach PPK przypominamy o możliwości sprawdzenia stanu swoich oszczędności w Pracowniczych Planach Kapitałowych w serwisie MojePPK. Prezentujemy także informację o udziale poszczególnych instytucji finansowych w rynku PPK oraz wyjaśniamy, dlaczego niektóre z nich mogą pobierać wynagrodzenie tylko od części aktywów.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią biuletynu – można go znaleźć tutaj. Archiwalne numery biuletynu znajdą Państwo w zakładce „Pliki do pobrania”.
Autor: Marta Damm-Świerkocka