13 lutego 2023
Zachęcamy do lektury lutowego numeru Biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych, uaktualniającego dane o programie na 31 stycznia br.
Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem Roberta Zapotocznego, prezesa PFR Portal PPK "Do rozpoczęcia oszczędzania niektórzy potrzebują impulsu" o idei autozapisu w PPK i ekonomii behawioralnej, a także z materiałem "PPK – prawdy i mity o tzw. ponownym autozapisie”, weryfikującym informacje pojawiające się przestrzeni publicznej.
Bieżące dane o PPK
Sukcesywnie rośnie partycypacja w programie. W porównaniu do danych z grudnia 2022, wzrosła ona z 34,60% do 34,90%, co przekłada się na ok. 30 tys. nowych uczestników PPK. W sumie w programie uczestniczy już 2,55 miliona osób. Jednocześnie liczba rachunków PPK zwiększyła się o ok. 50 tys. Nadal w programie uczestniczy mniej kobiet (42,54%) niż mężczyzn (46,64%), a średnia wieku to 39 lat.
Aktualna wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty wynosi 12,96 mld złotych, co daje przyrost m/m w wysokości 960 mln złotych. Poprawa wyników funduszy przekłada się na wzrost stopy zwrotu przeciętnego uczestnika PPK. Zysk uczestnika PPK zarabiającego 5 300 zł, oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od grupy FZD wyniósł w styczniu od 104% do 118%.
Średni koszt zarządzania funduszami przez instytucje finansowe oferujące prowadzenie PPK nieznacznie spadł i kształtuje się na poziomie 0,345%.
Do rozpoczęcia oszczędzania niektórzy potrzebują impulsu
Mechanizm automatycznego zapisu odwołuje się do szeregu zjawisk, które bada ekonomia behawioralna. W związku z tym, że każdy proces podejmowania decyzji charakteryzują trzy cechy: miopia, prokrastynacja i inercja, należy przy pomocy delikatnego impulsu, „lekkiego szturchnięcia” (z ang. nudge) pomagać ludziom podejmować lepsze decyzje tak, aby ograniczać nieracjonalne działania. Takim impulsem w PPK jest ponowny autozapis do programu. O tym, jakie korzyści niesie ze sobą autozapis do PPK przeczytają Państwo w artykule „Do rozpoczęcia oszczędzania niektórzy potrzebują impulsu” autorstwa Roberta Zapotocznego, prezesa PFR Portal PPK.
PPK – prawdy i mity o tzw. ponownym autozapisie
W Pracowniczych Planach Kapitałowych obowiązuje tzw. autozapis. Oznacza on, że osoby, które ukończyły 18, ale nie mają jeszcze 55 lat – o ile wcześniej nie złożyły deklaracji o rezygnacji – są „zapisywane” do programu automatycznie. Deklaracje o rezygnacji nie są jednak bezterminowe, co 4 lata pracodawca jest zobowiązany do ponowienia autozapisu. Pierwszy raz tzw. ponowny autozapis będzie miał miejsce w 2023 roku. Wyjaśniamy, na czym w praktyce będzie on polegał, weryfikując pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje na ten temat.
Aktualności PPK
W aktualnościach PPK przypominamy o trwającym konkursie Akademia Korzyści PPK, w którym łączna pula nagród wynosi ponad milion złotych. Uczestnikiem Akademii Korzyści PPK może być każda osoba, która ukończyła 18 lat oraz jest uczestnikiem PPK lub będzie uczestnikiem PPK najpóźniej w chwili pierwszego losowania nagród, tj. 12 kwietnia 2023 r.
Informujemy także, że do końca lutego 2023 roku instytucja finansowa przekaże uczestnikom PPK roczną informację o wysokości środków. Przekazanie rocznej informacji nastąpi w postaci elektronicznej, a na wniosek uczestnika PPK – w postaci papierowej. W każdej chwili stan oszczędności można także sprawdzić w serwisie MojePPK.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią biuletynu – można go znaleźć tutaj. Archiwalne numery biuletynu znajdą Państwo w zakładce „Pliki do pobrania”.
Autor: Marta Damm-Świerkocka