2 lutego 2023
Zgodnie z zasadami autozapisu do PPK, z dniem 28 lutego wygasną wszystkie deklaracje o rezygnacji. Może się jednak zdarzyć, że osoba, która zakończyła przed tym dniem zatrudnienie, otrzyma jeszcze wynagrodzenie w marcu (np. premię roczną). Czy w związku z wygaśnięciem deklaracji rezygnacji, takie wynagrodzenie będzie objęte PPK? Prześledźmy to na dwóch przykładach.
Pracownik z zawartą wcześniej umową o prowadzenie PPK
Pracownik uczestniczył w PPK, miał zatem zawartą umowę o prowadzenie. W trakcie oszczędzania złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Zakończył pracę w styczniu 2023 roku, ale otrzyma jeszcze w marcu premię roczną. Czy wypłacona premia będzie podlegać PPK?
W przypadku tego pracownika - uczestnika PPK - należy naliczyć wpłaty do PPK od otrzymanej w marcu 2023 roku premii, chyba, że od 1 marca 2023 r. - przed wypłatą tej premii - uczestnik PPK ponownie złoży deklarację o rezygnacji. Dla obowiązku naliczania, pobierania i dokonywania wpłat do PPK istotne jest bowiem posiadanie przez daną osobę statusu uczestnika PPK oraz to, czy dana należność spełnia definicję wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o PPK. Nie ma przy tym znaczenia, za jaki okres przysługuje to wynagrodzenie ani to, czy pracownik nadal pozostaje w zatrudnieniu.
Inna sytuacja będzie, jeśli były pracownik na dzień 1 kwietnia 2023 r. będzie miał ukończone 55 lat. Nie możemy wówczas „automatycznie” wznowić za niego wpłat do PPK. Aby premię objęło PPK, taki pracownik musiałby złożyć wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.
Pracownik bez umowy o prowadzenie PPK
Pracownik nigdy nie został „zapisany” do PPK, bo przed zawarciem w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK zadeklarował niedokonywanie wpłat do PPK. Zakończył pracę w styczniu 2023 roku, ale otrzyma jeszcze w marcu premię roczną. Czy wypłacona premia będzie podlegać PPK?
W przypadku byłego pracownika, którego pracodawca nie „zapisał” do PPK, wpłaty od wypłaconej w marcu 2023 roku premii nie mogą zostać naliczone. Pracownik ten nie jest bowiem uczestnikiem tego programu. Wprawdzie i jego deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK przestanie obowiązywać z końcem lutego 2023 roku, ale - po ustaniu zatrudnienia - pracodawca nie może „zgłosić” tego pracownika do PPK.
Podobna sytuacja będzie w przypadku zmiany instytucji finansowej – nie będziemy mogli zawrzeć z nową instytucją finansową umowy o prowadzenie PPK w imieniu pracownika, z którym nie łączy nas już stosunek pracy.
Autorzy: Redakcja PFR Portal PPK, Marta Damm-Świerkocka