24 stycznia 2020
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał kolejną indywidualną interpretację dotyczącą przepisów ustawy o PPK. Zawiera ona stanowisko dotyczące skutków podatkowych kilkukrotnej wypłaty środków z jednego rachunku uczestnika PPK w związku z jego poważnym zachorowaniem, czy poważnym zachorowaniem małżonka lub dziecka.
Jak stwierdził dyrektor KIS, ustawa o PPK przewiduje, że uczestnik PPK może dokonać wypłaty środków zgromadzonych w PPK do 25% ich wartości w sytuacji poważnego zachorowania tej osoby, jej małżonka lub dziecka (art. 101 ustawy o PPK). Dochody uczestnika PPK osiągnięte w związku z taką wypłatą są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b ustawy o PIT).
Zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych będzie miało zastosowanie do każdej wypłaty z tytułu poważnego zachorowania, jeżeli zostaną spełnione warunki uprawniające do tej wypłaty przewidziane w ustawie o PPK, a na instytucji finansowej nie będą ciążyć w takim przypadku obowiązki płatnika PIT.
Opisana interpretacja dostępna jest na naszym portalu.
Równocześnie przypominamy, że interpretacje indywidualne wydawane są, jak sama ich nazwa wskazuje, w indywidualnych sprawach podatników. Kształtują one sytuację prawną wyłącznie tych podatników i jedynie w sprawach będących przedmiotem zawartego w nich rozstrzygnięcia. Mogą jednak stanowić interesujący materiał poglądowy w zakresie kwestii podatkowych dotyczących PPK.
(apu)