10 września 2020
Czy spółka zatrudniająca na dzień 31 grudnia 2019 r. 8 pracowników i 12 osób na umowie zlecenia, podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu tej umowy będzie zwolniona z obowiązku wdrożenia PPK, jeśli wszystkie osoby złożą jej deklaracje rezygnacji z wpłat do PPK?
Aby skorzystać z takiego zwolnienia spółka musiałaby być mikroprzedsiębiorcą. A o statusie mikroprzedsiębiorcy nie rozstrzyga liczba pracowników według stanu na określoną datę.
„Definicję mikroprzedsiębiorcy zawarto w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tj. Dz.U. 2019 poz. 1292 ze zm.). Zgodnie z tą definicją mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro. W myśl art. 7 ust. 3 prawa przedsiębiorców średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających m.in. na urlopach macierzyńskich, ojcowskich, rodzicielskich i wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego” - wyjaśnia Anna Chmiel – ekspert Biura Redakcyjnego Portalu PPK, w tekście opublikowanym 3 września 2020 r. w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Całość wyjaśnień dotyczących, kiedy ustawa o PPK nie będzie miała zastosowania do mikroprzedsiębiorcy, dostępna jest na stronie w DGP.
(mj)