27 maja 2022
W dniach 25-26 maja br. w Mikołajkach odbył się XXIV Kongres Brokerów, gromadzący osoby, związane z rynkiem ubezpieczeniowym i kapitałowym. W tym roku zjazd odbył się pod nazwą „Nowa rzeczywistość, nowe możliwości”. Rozmawiano między innymi o najbliższej przyszłości Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Rok 2023 będzie przełomowy dla przedsiębiorców, prowadzących u siebie Pracowniczy Plan Kapitałowy. Niezwykle ważny będzie autozapis do PPK wszystkich osób zatrudnionych, które dotychczas nie zdecydowały się na gromadzenie oszczędności w tej formie. O tym, jakie to stwarza możliwości dla brokerów i dlaczego opłaca się pomóc przedsiębiorcom w obsłudze PPK, rozmawiano podczas XXIV Kongresu Brokerów.
AUTOZAPIS 2023 – NOWE OTWARCIE
W panelu „Autozapis 2023 – nowe otwarcie w PPK, nowe możliwości dla rynku brokerskiego” wystąpił gospodarz spotkania, Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK oraz zaproszeni goście: dr hab. Marcin Kawiński, profesor Szkoły Głównej Handlowej, Rafał Kiliński, Prezes Zarządu TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Łukasz Zoń, Prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Rozmowę poprowadził Maciej Sawicz, ekspert PFR Portal PPK.
Prelegenci zastanawiali się, jak w naszym kraju przyjął się mechanizm autozapisu i co można było zmienić, by przekonać Polaków do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Profesor Kawiński wskazał na przeszkody, jakie stały przed PPK: skomplikowany system emerytalny, opinie błędnie wiążące program z preferencjami politycznymi, mylne kojarzenie programu oszczędnościowego z OFE. „Wynik nie jest zły. Jedna rzecz jest kluczowa – takie programy trzeba postrzegać w długiej perspektywie, to jest wehikuł, który się rozpędza i potrzebuje czasu” – zaznaczył.
ZALETY AUTOZAPISU
Sam mechanizm autozapisu jest postrzegany pozytywnie. „Autozapis zwalnia nas z trzech słabości: miopii, prokrastynacji i inercji, czyli pozwala nam rozpocząć coś pozytywnego – oszczędzanie z pracodawcą w miejscu pracy i z państwem, budowanie oszczędności” – mówił Robert Zapotoczny.
Prezes PFR Portal PPK uważa, że wszystkie osoby zatrudnione – niezależnie od wielkości firmy – powinny być automatycznie zapisywane do programu. „Nie możemy wykluczać spośród zatrudnionych nikogo. Każdy zatrudniony powinien zostać zapisany. Osoby pracujące w małych firmach też kiedyś będą emerytami i będą im potrzebne oszczędności” – powiedział, nawiązując do ustawowej możliwości zwolnienia mikrofirm z wdrażania PPK.
POMOCNE TWARDE DANE
W odniesieniu do autozapisu, praca brokerów w warstwie wdrożeniowej będzie ta sama – trzeba będzie przekonać pracowników do uczestnictwa w programie. „W warstwie intelektualnej, technicznej, będzie to analiza wyników i podpowiedź, czy firma powinna dalej współpracować z daną instytucją, czy dokonać zmiany. Mamy już wyniki, zatem obie te warstwy będą inne niż wcześniej, prostsze. Mamy twarde dane, które ułatwią nam dyskusję” – zaznaczył Łukasz Zoń.
Na pytanie, jak powinien się rozwijać program, podawano trzy główne kwestie: uproszczenie, upowszechnienie oraz stabilność systemu. To ostatnie jest szczególnie ważne w kontekście budowania zaufania do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak zaznaczali prelegenci, trzeba przezwyciężyć odium niechęci, wynikającej z pozamerytorycznych przesłanek.
BENEFIT DLA PRACODAWCY
PPK to nie tylko oczywiste korzyści dla pracownika, ale także dla pracodawcy. Jak rozmawiać z pracodawcami, by dostrzegli zalety programu? „Problem polega na tym, że w Polsce nie ma takiego standardu, że ja zatrudniam się gdzieś i pytam, jak wygląda kwestia mojego systemu emerytalnego. Trzeba czasu, żeby ludzie zaczęli zadawać sobie to pytanie” – powiedział profesor Kawiński.
O konieczności edukowania mówił także Rafał Kiliński. „Uważam, że kluczowa dla systemu powinna być edukacja ekonomiczna, ubezpieczeniowa, finansowa młodych ludzi. Dlaczego nam się opłaca inwestować w programy typu PPK czy PPE – bo warto inwestować w dobrych pracowników i zapobiegać retencji” – przekonywał. „Musimy przekonać pracodawców, że nie jest to wyłącznie koszt, a benefit” – zaznaczył Zoń.
Prelegenci byli zgodni – autozapis 2023 to szansa dla wielu pracowników na posiadanie oszczędności na przyszłość i bezpieczną jesień życia, ale także szansa dla pracodawców, którzy dzięki atrakcyjnemu benefitowi będą mogli zachęcić pracowników do długoterminowego związania się ze swoimi organizacjami. „Jesteśmy gotowi i chcemy wspierać brokerów” – zakończył panel Robert Zapotoczny.
PFR PORTAL PPK NA KONGRESIE
Prezes PFR Portal PPK wziął także udział – jako prelegent, na zaproszenie Fundacji Instytut Zarządzania Ryzykiem Społecznym – w panelu „Inflacja i ubezpieczenia”, podczas którego poruszano kwestie szans i zagrożeń dla rynku kapitałowego w aktualnej sytuacji gospodarczej. Dla uczestników Kongresu Brokerów trenerzy PFR Portal PPK, Katarzyna Rosińska i Patryk Wyczółkowski, przeprowadzili szkolenie „Skuteczny broker – techniki efektywnej autoprezentacji”.
Organizatorem Kongresu Brokerów jest Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, obchodzące w tym roku swoje 30-lecie. Więcej o kongresie można przeczytać tutaj.
Autor: Marta Damm-Świerkocka