4 grudnia 2019
O zasadach dziedziczenia środków oszczędzanych na cele emerytalne w różnych programach mówi najnowszy artykuł w cyklu "ZUS i emerytura" publikowanym na portalu Wyborcza.biz.
Autor, Leszek Kostrzewski, w tekście zatytułowanym "Jak odziedziczyć składki emerytalne? ZUS, OFE, PPK" analizuje różne modele dziedziczenia środków zaoszczędzonych na emeryturę: "Po śmierci ubezpieczonego jego składki emerytalne może przejąć rodzina albo państwo. Wszystko zależy od tego, gdzie są ulokowane."
W odniesieniu do Pracowniczych Planów Kapitałowych autor pisze m.in.: "Po naszej śmierci pieniądze zaoszczędzone w PPK nie przepadną, ale mają być dziedziczone. Jeśli zmarły miał żonę/męża, połowę pieniędzy przejmie małżonek (albo na swoje konto w PPK, albo – jeśli taka będzie jego wola – w gotówce). Drugą połowę przejmie osoba, którą pracownik wskaże jako uposażoną (może to być dowolna osoba, nawet spoza rodziny).
Jeśli pracownik nie miał małżonka, całość pieniędzy przejmie osoba uposażona. Jeśli nikogo nie wskażemy, nasze oszczędności trafią do masy spadkowej i będą dziedziczone tak jak reszta majątku."
Cały artykuł dostępny jest na stronie http://wyborcza.biz/biznes/7,147880,25466928,jak-odziedziczyc-skladki-emerytalne-zus-ofe-ppk.html (wymagany płatny dostęp).
(jb)