21 września 2023
19 września br. w Lublinie odbył się Kongres Nauki i Biznesu. Jest to wydarzenie o charakterze naukowo-biznesowym, podczas którego zaproszeni goście podejmują dyskusje na tematy społeczne, gospodarcze, ekonomiczne i medyczne. PFR Portal PPK był Partnerem Głównym wydarzenia.
Podczas kongresu odbyła się V Ogólnopolska Konferencja Naukowa ,,Wartość w biznesie”. W panelu dyskusyjnym „Wyzwania polskiej gospodarki w nowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej” udział wzięli: Dariusz Dumkiewicz – Zastępca Prezesa Zarządu ds. Handlu i Inwestycji Lubelski Węgiel Bogdanka SA, Małgorzata Sadurska - Członek Zarządu PZU SA, Jan Szewczak – Członek Zarządu ds. Finansowych ORLEN SA, Jan Frania, Wiceprezes Zarządu ds. Infrastruktury Sieciowej PGE Dystrybucja SA oraz Robert Zapotoczny – Prezes Zarządu PFR Portal PPK Sp. z o. o. Moderatorem rozmowy był Marcin Jagiełowicz, redaktor Polskiego Radia.
Spotkanie opierało się w dużej mierze na wnioskach płynących z ostatniego raportu OECD. W raporcie zaznaczono, że przed COVID-19 i wojną w Ukrainie Polska była jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Europy. Aktualnie polska gospodarka stoi przed wieloma wyzwaniami. Jest to m.in.: globalna niepewność, transformacja cyfrowa i ESG, transformacja energetyczna, wysokie ceny energii oraz wyzwania demograficzne i systemu emerytalnego.
O dopasowaniu rynku pracy do zmian demograficznych oraz ważnej roli Pracowniczych Planów Kapitałowych mówił Robert Zapotoczny. „To, do czego będą nam potrzebne dodatkowe pieniądze, to są elementy związane ze zmianą, poziomem życia, aspiracjami, marzeniami, tym, jak będziemy chcieli przeżyć swoją jesień życia. Możemy domniemywać, że w momencie, gdy pokolenie wyżu demograficznego lat 70-tych, 80-tych będzie na emeryturze, to będzie miało potrzeby finansowe i musi się do tego już teraz przygotować. Do tego celu są między innymi Pracownicze Plany Kapitałowe” – powiedział prezes PFR Portal PPK.
Zapotoczny odniósł się także do wyników ostatniego autozapisu. „Zważywszy na obiektywne warunki, na Covid, na wojnę na Ukrainie, na niskie zaufanie społeczne wobec systemowego oszczędzania, to jest rewelacyjny wynik. Mamy 3,5 miliona Polek i Polaków oszczędzających pieniądze, których zaoszczędzili łącznie 18 miliardów. Stajemy się coraz zamożniejszym społeczeństwem” – podkreślał.
Organizatorem wydarzenia było Europejskie Forum Nauki i Biznesu, a współorganizatorami Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Lublinie oraz Wydział Zarządzania Politechniki Lubelskiej. Więcej informacji na temat kongresu można znaleźć tutaj.
Autor: Marta Damm-Świerkocka