15 marca 2021
Jakie więc obowiązki w PPK ma pracodawca, a jakie instytucja finansowa? Obowiązki pracodawcy w zakresie PPK dotyczą przede wszystkim obliczania, pobierania i przekazywania wpłat do wybranej instytucji finansowej.
Wnioski, deklaracje i oświadczenia - w sprawach związanych z uczestnictwem w PPK - pracownik składa swemu pracodawcy. Tak jest np. w przypadku, gdy pracownik w wieku 55+ chce zostać uczestnikiem tego programu, czy gdy uczestnik PPK chce finansować dodatkową wpłatę do PPK.
Natomiast, jeżeli uczestnik PPK chce złożyć dyspozycję dotyczącą środków na jego rachunku, powinien zwrócić się bezpośrednio do instytucji finansowej, która u jego pracodawcy zarządza PPK.
Jakie obowiązki wobec uczestnika ma instytucja finansowa?
W umowie o prowadzenie PPK określa się m.in. warunki gromadzenia środków na rachunku PPK oraz sposób dysponowania nimi. Niezwłocznie po zawarciu tej umowy, instytucja finansowa udostępnia uczestnikowi PPK informację wskazującą m.in. jak składać dyspozycje w zakresie środków zgromadzonych na jego rachunku. Niektóre z tych dyspozycji, uczestnik PPK będzie mógł złożyć w formie elektronicznej w serwisie internetowym instytucji finansowej (po otrzymaniu dostępu do swojego konta).
Uczestnik PPK powinien zwrócić się do instytucji finansowej np. w sprawie:
- zmiany swoich danych,
- zwrotu, czyli wycofania przez niego środków zgromadzonych na rachunku PPK przed osiągnięciem 60. roku życia,
- wypłaty środków po 60. roku życia,
- wypłaty środków na pokrycie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym (np. na zakup mieszkania),
- wypłaty środków z tytułu poważnego zachorowania (własnego, małżonka lub dziecka),
- wypłaty środków w formie świadczenia małżeńskiego (po osiągnięciu przez oboje małżonków, którzy mają zawarte umowy o prowadzenie PPK z tą samą instytucją finansową, 60. roku życia),
- wskazania osób uprawnionych - czyli takich, które otrzymają środki z rachunku po śmierci uczestnika PPK, czy zmiany tych osób,
- przeniesienia środków pomiędzy funduszami (konwersja, zamiana),
- zmiany funduszu.
Nie tylko uczestnicy PPK zwracają się do instytucji finansowej w sprawach związanych ze środkami na rachunku. Będzie to dotyczyć także np. byłego małżonka uczestnika PPK, uprawnionego do tych środków po rozwodzie i podziale wspólnego majątku, czy osób uprawnionych do środków (w tym spadkobierców) zmarłego uczestnika. Również te osoby powinny kontaktować się w sprawie przysługujących im środków z instytucją finansową, a nie z pracodawcą uczestnika PPK.
(lsk)