27 grudnia 2021
Zmieniasz pracę i chcesz, aby Twoje zgromadzone dotychczas w PPK oszczędności trafiły na nowy rachunek? Pomoże Ci w tym Twój nowy pracodawca. Wystarczy, że złożysz mu oświadczenie o zawartych umowach o prowadzenie PPK.
Takie oświadczenie możesz złożyć nowemu pracodawcy pomiędzy 11. a 17. dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął Ci 3-miesięczny okres zatrudnienia.
Pracownik, który jest uczestnikiem PPK, został zatrudniony w nowej firmie 1 grudnia 2021 r. Ma on czas na złożenie oświadczenia o zawartych umowa o prowadzenie PPK do 17 marca 2022 r.
Skutki niezłożenia oświadczenia w terminie
Jeśli nie złożysz oświadczenia w terminie, Twój pracodawca nie załatwi za Ciebie formalności związanych z przeniesieniem oszczędności. Jeżeli spóźnisz się z jego złożeniem, możesz zlecić transfer środków instytucji finansowej.
Ważne! Decyzja o tym, czy dotychczasowe oszczędności zostawić w „starej” instytucji finansowej czy przekazać je na rachunek w nowej instytucji, należy do Ciebie. Skumulowanie środków na jednym rachunku PPK leży w Twoim interesie - zwiększa bowiem efektywność oszczędzania i ułatwia nimi dysponowanie.
Wniosek pracodawcy o transfer
Po złożeniu oświadczenia o zawartych umowach o prowadzenie PPK, pracodawca jak najszybciej poinformuje Cię , że ma obowiązek złożyć w Twoim imieniu wniosek o wypłatę transferową środków z rachunku PPK wskazanego w oświadczeniu, na Twój nowy rachunek PPK.
Masz 7 dni, na pisemne poinformowanie pracodawcy o tym, że nie zgadzasz się na taki transfer.
Jeśli tego nie zrobisz, pracodawca złoży w Twoim imieniu wniosek o wypłatę transferową za pośrednictwem instytucji finansowej, z którą ma zawartą umowę o zarządzanie PPK.
Autor: Biuro Redakcji PFR Portal PPK